Son Dakika

• No Posts Found

ERKEN SEÇİM HAZIRLIKLARI YAPILIYOR

mustafa uluçaySon günlerde  bir takım işler iyi gitmiyor, dolayısıyla o işler başka işlere sirayet ediyor ve tansiyonlar yükseliyor.  Siyasette  partiler bir araya gelip hükümeti kuramadılar. Malum hali sürdüren AKP, ne  CHP  ile ve nede  MHP ile bir koalisyon hükümeti kuramadı. HDP’ye  ise hiç yanaşılmadı.  Ancak,  bu başarısızlıkların sebebi de  açık ve net olarak açıklanmadı. Başbakan Sayın Davutoğlu  hâlâ CHP ve MHP’ye kapılarının açık olduğunu söylüyor.  Bundan sonra bu  kapıyı çalan olur mu? Pek görünmüyor, ama  ihtimaldir, kesin ümitsiz olmamak lazım. O zaman, anayasaya göre  yeni model bir seçim hükümeti nasıl kurulacak? Sayın Davutoğlu bu hükümetin teşekkülatını anlatıyor.  Lakin onda da tartışmalar var. Gerçi, son sözü Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek.  Bu günlerde, bu alanda da tartışmalar olacağa benziyor. Yani,  Meclisteki siyasi partilerin bir kısmı bu günlere gelmenin sorumlusu AKP’dir, çaresini bulmakta ona yakışır anlamında bir tavır sergiliyorlar. Çözüm süreci, barış süreci ve daha fazla özgürlük süreciyle bu günlere geldik. Bunlarda AKP’nin buluşudur. Diğer partiler zımnen bu görüşü destekler görünüyorlar. Sayın Davutoğlu da bu görüşün etkisi altında sıkıntılıymış gibi bir hava sergiliyor. Ama bunu çaktırmamak  için munis bir ifadeyle Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli’ye son bir çağrı  yapıyor. Kılıçdaroğlu adına haklı olabilir, çünkü Kılıçtaroğlu barış ve çözüm sürecine karşı değildi. Lakin, Bahçeli bu konuda hiç destek vermedi. Bundan sonrası  ne olacak? Seçim Hükümet kurulacak mı? Kurulursa nasıl olacak? Oda şu birkaç gün içinde kesin neticeye ulaşır sanırım. Ne var ki, seçim hükümeti bu siyasi istikrarsızlığa nasıl yansır bilemiyoruz.  İnşallah iyi, güçlü  ve kendi içinde tutarlı bir seçim hükümeti kurulur da ortama bir sükunet sağlanır. Dolayısıyla piyasalara da olumlu yönde bir hareketlilik gelir.

SEÇİM—GEÇİM  MESELESİ

Dolar 3 bine tırmandı, indi, belli olmaz yine tırmanışa geçebilir. Faiz yükseltilmiyor. Merkez Bankası faizi şimdi sabit tutmaya çalışıyor. Ama, ne zamana kadar! Memur sendikaları ile Çalışma Bakanlığı pazarlık yapıyordu.  Mesela devlet % 5 veriyor, sendikalar % 10 üstü istiyorlar.  Anlaşma sağlayamamışlardı. Dolar, altın yükselirken, piyasa duracak mı? Enflasyon yükselecek, pahalılık artacak, dolayısıyla o % 5 lik artış bir hiç olacak.  Olan yine fakir-fukaraya olacak, ücretler-maaşlar  bu durum karşısında zamlarla eriyecek.  Bir takım gıda ürünlerine zam yapılmaya daha önceden başladı. Bundan sonra durur mu, hiç sanmıyorum, terör saldırıları, anarşik hareketler ortamı germeye ve huzursuz etmeye devam ettikçe, bir takım fırsatçıların da durması pek olası görünmüyor. Seçim tarihi belli olup kesinlik kazanınca ortam daha çok hareketlenecek. Mitingler, propagandalar seçim atmosferinin en önemli çıkışlarıdır. Dolayısıyla, seçim sathı mahallinde vaatler, suçlamalar, sataşmalar ortamı ısıtacaktır. Bu durumda vatandaş daha çok geçim derdinde seyrederken, ne ölçüde seçim coşkusuna katılır ve seçimlere hareket getirir bilemiyoruz. Gerçi bu seçim farklı, pek uzun bir süresi yok . Kasımda yapılır diyorlar. Çünkü, ismi üstünde “Erken seçim” sonucu ne olur, şimdiden bir şey söylemek, partiler adına mümkün değil. Ama, seçim ortamı başlayıp bir-iki hafta oldu mu, vatandaşın eğilimi belli olmaya başlar. Neyse, bu seçimin bu hafta kesin tarihi belli olur düşüncesiyle, vatan ve millet için hayırlı ve faydalı olmasını Allah’tan diliyoruz.

GELELİM  İLÇEMİZİN      SORUNLARINA

İlçemiz  Söke de güzel şeyler  oluyor, ama bir yazdır sürüncemede olup hâlâ olmayan çok önemli şeylerde var. Mesela, kırsal alanda, ilçeye bir hayli uzakta olan mahallelerin bazılarında yol ve su sorunu, kış geliyor daha bir çözüme ulaşmadı. Yani, Bağarası’nın üstünde Aslanyaylası, Demirçay, Kaygıllı  başta olmak kaydı ile o mıntıkadaki mahalleler su ve yol konusunda sıkıntılılar. Önümüzde gelen kış, vatandaşları şimdiden tuttu bir telaş, bizim halimiz ne olur?.. Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Sayın Özlem Çerçioğlu, bir takım İller arası kıyaslamalarda Aydın’ın trendinin yüksek olduğunun politikasını ve reklamını yapıyor.  Doğru-yanlış içeriğini bilmiyoruz. Haliyle Söke de de çalışmaları var, şehir içi bazı caddelerin parke taşlarını ve asfaltını söküp yeni parke taşları döşeyip  güzelleştiriyor.  Ama, bildiğimiz ve gördüğümüz onun sorumluluğunda olan bazı yerler var, örneğin aylardır şu kırsal alandaki yol ve su sıkıntı çeken mahalleler. Başkan Sayın Çerçioğlu onları görmesi ve sıkıntılarını şimdiye kadar gidermesi gerekmez miydi? Karakaya Mahalle Muhtarı Sayın Ümmet Ali Yılmaz en büyük sorunumuz yol su diyor. Bağarası ve Kisir Mahalleleri arasında yol çalışması yapan makine bozulmuş. Yol yarım kaldı, onbeş gündür bekliyoruz diyor Kisir Mahalle Muhtarı. Evet, bir güzel gelişmeyle haftalık yorumumuzu noktalayalım. Göreve başlayan yeni Kaymakamımız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi inşaatı ile ilgili çalışmaları kaldığı yerden alıp yürütmeye başlamasıyla, yardımların da devam etmesi Sayın Kaymakamımızı sevindirip şevkini arttırmış. Yapılan ve yapılacak yardımlarla bu hizmetler sürecek demiş. Basın olarak bizde Kendisini destekliyor ve başarılarını diliyoruz. Hayırlı haftalar dileğiyle şen ve esen kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.