Son Dakika

• No Posts Found

TARİHİ KONAK İÇİN TRATUAR MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR


İffet Dicle ve kızı Ebru Dicle: Elimizdeki bilirkişi raporunda “tescilli tarihi binamızın sağlığı ve güvenliği açısından tarihi dokuya uyacak bir kaldırımın yapılması şarttır.” denildiği halde Söke Belediyesi özel kaldırım yapmamıza izin vermiyor.

Kemalpaşa Mahallesi Gündoğdu Caddesi 66 Nolu adreste bulunan 183 yıllık tarihi Avukat Cavit Tüzel konağının sahibi İffet Dicle ve kızı Ebru Dicle’nin binayı değişik tehditlerden korumak amacıyla özel kaldırım yapma mücadelesi sürüyor. Cumartesi günü ailenin binayı korumak amacıyla tratuar yapma çalışması Söke Belediyesi tarafından engellendi.

Konuyla ilgili gazeteniz YeniSöke’ye açıklamalarda bulunan İffet Dicle ve kızı Ebru Dicle “Tarihi eser evimiz ile ilgili sağlıksız 16 Nisan 2015 tarihli Aydın Kurul Kararına iptal davası açtığımız halde ve ayrıca tespit davası açıp, ağır hasarı tespit ettirmiştik. Bilirkişi raporunda “tescilli tarihi binamızın sağlığı ve güvenliği açısından tarihi dokuya uyacak bir kaldırımın yapılması şarttır.” Denilmektedir. Ayrıca avukatımız, binamızın tüm tehlikelerden ve şiddetli yağışlarda temellerinin çürümesinin önlenmesine için özel kaldırımımızı yapmamız beton dökebileceğimizi söylemiştir.

IMG_8763 IMG_9147Ancak 22 Ağustos 2015 cumartesi günü Söke Belediyesi’nden gelen 7 kişilik zabıta ekibine bu durum izah edildiği halde zabıta ekipleri avukatımızla görüşmemişler ve özel kaldırımımızı yapmamızı izin engellediler.”dediler

Belediye zabıtalarının, beton (tesviye) ustalarının oluşturduğu ekibe tahta kalıpları söktürdüklerini söyleyen İffet Dicle ve kızı Ebru Dicle “400 TL. tutarındaki ustaların beton dökme işlemi için hazırladıkları betonu kepçe ile götürerek bizi zarara uğratmışlardır. Kaldırımımızı rahatlıkla yapabilmemiz ve bizi bu işlemde bir daha rahatsız etmemeleri için avukatımız gerekli işlemleri başlatacaktır. Ayrıca Belediye Fen İşlerinden sorumlu Mine Even’i (Aydın Kurul Kararında) Gündoğdu Caddesi üzerinde bulunan tarihi eser evlerin tratuvarlarını (kaldırımlarını) yok etmek ve temellerinin yağışlarda mahvetmek için 100 yıllık Gündoğdu Caddesini, Gündoğdu sokağa çevirerek ve tüm yazışmalarında Gündoğdu sokak ibaresi kullandığı görülüyor. Oysa 2010 yılı imar planında görüldüğü üzere Gündoğdu sokak değil, caddedir. 8-9 metre genişliğindeki Gündoğdu Caddesini sokak gibi göstermektedir. Gündoğdu caddesi hiçbir zaman sokak olmamıştır, caddedir. 24 Ağustos 2015 tarihinde Gündoğdu Caddesinin girişine konulan levhada cadde değil, sokak olarak belirtilerek suç işlenmektedir.”dediler.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.