Son Dakika

• No Posts Found

SEZONUN KURU İNCİRİ 20 TL.’DEN SATIŞTA

İncir fiyatları üreticinin yüzünü güldürüyor. Hasat sezonu başında çatlama gibi sorunlar da ortaya çıksa incir fiyatları üreticinin yüzünü güldürüyor. Yeni sezonun kuru inciri Söke Köprü başında 20 TL. den vatandaşa satılıyor.

Tariş İncir Birliği kuru incir alım baş fiyatını 8,25 TL. açıklarken üreticiler, tüketiciye Tarişin açıkladığı fiyatın 2,5 katını satıyor. İncir işçiliğinin zor ve meşakkatli olduğunu söyleyen üreticiler “Fiyat çok yüksek değil. Sezonun kuru incirleri gerçekten kaliteli. 20 TL. ye sattığımız kuru incir birinci kalitede. İncir fiyatları kalitesine göre değişiyor. Bizde 15 TL.ye de 10 TL. yede incir var. İyi incir iyi para. Belki insanlara pahalı gelebilir ama işçiliğini yakından bilenler pahalı demiyor.”dediler.

Vatandaşlar ise Tariş İncir Birliğinin birinci kalite kuru incir alım baş fiyatını 8,25 TL. olarak açıkladığını belirterek “Üretici bu inciri burada değil de Tariş İncir Birliğine satmış olsa 8,25 TL. den satacak. Ama tüketiciye gelince fiyat birden katlanıyor. Tarişin açıkladığı fiyat ile tüketiciye verilen fiyat arasında 2,5 kat fark var. 20 TL. çok yüksek. Çatlak incir 10 TL. onu al önerisinde bulunuyorlar. Çatlak incirde Tarişte 3,5 TL. Yani Tariş ile Tüketiciye verilen fiyat arasında fark neredeyse 3 kata çıkıyor. Bu şartlarda dar gelirlinin incir tüketmesi mümkün değil. Kuru incire sadece karşıdan bakıyoruz.”dediler.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.