Son Dakika

• No Posts Found

TARİHİ MECLİS TOPLANTISI NYSA ANTİK KENTİNDE YAPILDI


Çerçioğlu: Bizim burada 
toplantı yapmamızın amacı Nysa Antik Kenti’nin tarihsel zenginliğine dikkat çekmektir

Aydın Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısını Nysa Antik kentinde yaptı.  Meclis toplantısına meclis üyelerinin yanı sıra CHP Aydın Milletvekili Mehmet Fatih Atay, Aydın Sanayi Odası başkanı Mehmet Yunus Şahin, Sanayi Odası Meclis başkanı Ercan Çerçioğlu, Aydın Ticaret Borsası başkanı Adnan Bosnalı, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşların yoğun katılımı vardı. Meclis toplantısı 700 kişilik antik Bouletion Meclis Salonunda yapıldı.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi olarak bir antik kentte 1800 yıl önce dönemin meclis toplantısının yapıldığı bir alanda toplanmanın amacının Aydın’ın tarihsel zenginliğini hem Türkiye’ye hem de Dünyaya duyurmak olduğunu belirten Başkan Çerçioğlu, “ 1800 yıl önce bu meclis salonunda Nysa kentinin kültürel ve siyasi toplantıları yapılmaktaydı. Bizim burada toplantı yapmamızın amacı Nysa Antik Kenti’nin tarihsel zenginliğini dikkat çekmektir. Tabi ki kentimizde sadece Nysa Antik kenti yok. Diğer ören yerlerinde de bu toplantıları uygun görürlerse yapabiliriz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle antik kentte yapılan toplantıda gündem maddeleri görüşülüp ilgili komisyonlara havale edilirken toplantıya basın da yoğun ilgi gösterdi. Ses sistemi kullanılmamasına rağmen 1800 yıllık İhtiyar Meclisi Senatosu’nun ilginç yapısı sayesinde çıplak sesi herkes rahatlıkla duyabildi

Tarihi toplantıya Söke’den üst düzey büyük katılım gerçekleşti. Aydın büyükşehir belediyesi batı koordinatörü Fatih Akkentli ile birlikte, Söke’nin önemli kişileri ile kurum ve kuruluş başkanları ve yöneticileri de katıldı. Aydın büyükşehir belediye başkanı Özlem Çerçioğlu Söke’den katılan kişilerle tek tek yakından ilgilendi. Her birine hoş geldin derken, katılımlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Söke Ticaret Odası meclis başkanı Behlül Er, Yusuf Günal, SÖGİAD başkanı Reşat Er, Söke Ziraat Odası başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke Ticaret borsası başkanı Salih Deniz Günal, Söke Şoförler Odası ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi başkanı Refik Karataş, EGAFED YİK başkanı Efkan Ceylan, Çiftçi Malları koruma başkanı Mehmet Küçükvar, Bertan Balçık, Mehmet Küçük, gibi Söke’li tanınmış bir çok sima katıldı.

Toplantı sonunda Söke’li katılımcılar duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Tarihsel zenginliğimize dikkat çekmek adına yapılan bu toplantıların devamını dilerken Aydın büyükşehir belediye başkanı Özlem Çerçioğlu’na da teşekkür ettiler.

Toplantı sonunda kazıyı yürüten Doç. Dr. Hakan Öztanır, meclis üyelerine ve katılımcılara Nysa Antik kenti, kazılar ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verip kazıya destek veren Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.