Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

2002 yılından beri Resmi olarak anılan 19 Eylül Gaziler Günü ülke genelinde olduğu gibi Söke’de de Cumartesi günü saat 09.30’da Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle anıldı. Saat 09.30’da Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Garnizon Komutanı Kur. Albay Erol Akman, Belediye Başkanı ve Söke Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ulvi Atmaca Atatürk Anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulundular. Ardından İstiklal Marşımız söylendi.

Törende günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı yapan Söke Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma Dayanışma Derneği Başkanı Ulvi Atmaca; “Şanlı tarihimizin zaferleri unutulmamalıdır. Zaferlerin kahramanları gaziler ve şehitlerimiz her zaman hatırlanmalıdır. Düşman ile mücadele eden malul yada gazilere şükran duymak, bu vatan için canlarını veren şehitlerimize minnet duymak vatandaşlık görevi olmalıdır” dedi.

Söke Garnizon Komutanlığı’ndan Piyade Üsteğmen Semih Kurt törende yaptığı konuşmada “Anadolu tarih boyunca, üzerinde barınmasını bilemeyen ve muktedir olamayan milletlere hiçbir zaman vatan olmamıştır. Türk Milleti ise bin seneye aşkın bir süredir güç ve kudretiyle Anadolu’yu kendine ebedi vatan yapmıştır. Türk’ü Anadolu’dan koparmak asla söz konusu olamaz. Buna kimsenin gücü yetmez.
Şanlı tarihimizin zaferleri hiçbir zaman unutulmamalıdır. Zafer günlerine ve zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer, her zaman her yerde verilmelidir. Savaşlara ve bu savaşların gazilerine olan ilgisizlik, şanlı tarihimizle olan bağı koparır. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz her zaman hatırlanmalıdır. Şehit ve Gazisi olmayan Türk Ailesi yok gibidir. Bu nedenle şehit ve Gazi Türk toplumunun ortak değeridir.

Dün olduğu gibi bugünde aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Sevgili gençler, yarın vatan savunması sizlere emanet edildiğinde, bu konuda sorumluluğu tam anlamıyla yerine getireceğinize ve ecdadınıza layık olacağınıza inancımız tamdır. Bizim için vatan savunmasında şehit ve Gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Tören daha sonra günün anlamına ilişkin Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Gülçin Ersoy şiir okudu. Tören bitimine müteakip Kemalpaşa Parkmında bulunan Söke Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği ziyaret edildi. Gaziler ilk defa başlarında kalpakları ve tek tip elbiseleri ile törene katıldılar.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.