Son Dakika

• No Posts Found

Dr. ERSEV KUYUCU: GÜNDE 30 DAKİKA YÜRÜMEK KALBE İYİ GELİR

Kalp hastalıkları risk faktörlerini kamuoyuna duyurmak için 2000 yılından beri Eylül ayının son haftasında Kalp Sağlığı etkinlikleri düzenlendiğini söyleyen Söke İlçe Sağlık Müdürü  Dr. Ersev Kuyucu, günde 30 dakika yürümenin kalp sağlığına iyi geldiğini belirtti.

Ersev Kuyucu yaptığı açıklamada “ Kalp ve Damar Hastalıkları tüm dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2 si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Bu ölümlerin 7,4 milyonu kalp krizine, 6,7 milyonu inmeye bağlıdır.”dedi

Genel olarak kalp hastalıklarında görülen en sık şikâyetler göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı, öksürük, el ve ayaklarda morarma, baş ve ense ağrıları, baş dönmesi, bayılma, ayaklarda ve karında şişme, halsizlik, eklem ağrılarıdır. Bu şikayetleri olan kişi en kısa zamanda bir hekime başvurup gerekli kontrolleri yaptırmasını isteyen Kuyucu “Kardiovasküler risk faktörleri; yaş, cinsiyet, birinci derece akrabalarda erken yaşta görülen kardiovasküler hastalık öyküsü, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, stres, aşırı kilo, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabettir.”dedi

KalpDamar Hastalıklarından korunmanın başlıca yolu hareketli bir yaşam tarzını benimsemek ve sağlıklı beslenmek olduğunu söyleyen Ersev Kuyucu “ Yüksek tansiyon kalp hastalıklarının önemli bir sebebidir. Yüksek tansiyon tespit edildiğinde mutlaka hekim kontrolünde tedavi edilmelidir. Stresli yaşam kalp hastalıklarına zemin hazırlar. O nedenle stresten uzak durmak kalp hastalıklarından korunmak için önemli bir faktördür.

Sigara kullanmayı bıraktığınızda koroner kalp hastalığı riskiniz bir yıl içinde yarıya inecek ve zaman geçtikçe normal düzeye geri dönecektir. Kalp damar hastalıklarından korunabilmek için fiziksel aktivite mutlaka yapılmalıdır. Günde en az 30 dakika yürüyüş yapmak, asansör yerine merdivenleri kullanmak, yakın mesafelere yürüyerek gitmek, normal kilomuzu korumak sizi kalp ve damar hastalıklarından koruyacaktır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.