Son Dakika

• No Posts Found

BUGÜN 10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

Dünya Ruh Sağlığı Günü, ruh sağlığının ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak amacıyla, 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim tarihinde kutlanmakta olduğunu belirten Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ersev Kuyucu, bu yılki Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün ana temasının “Ruhsal Hastalılarda Saygınlık” olarak belirlendiğini söyledi.

Ruhsal hastalığı olan kişiler ve yakınlarının, tedavi ortamından toplum içerisindeki yaşamına kadar, damgalanma ve ayrımcılığa maruz kaldığını belirten Ersev Kuyucu “Bunun en önemli nedeni ise ruhsal hastalıların ne olduğunun bilinmemesi veya ruhsal hastalıklarla ilgili yanlış bilinenlerdir. Ruhsal hastalıklara yaklaşımın içerisinde saygınlığı barındırmak damgalama ve ayrımcılıkla baş etme esastır. Saygınlık, iyileşmenin doğasında vardır. Ruhsal hastalıkların doğası konusunda sosyal tutumları değiştirmek ve toplumsal bilinci yaymak için çok çalışmak gerekmektedir. İnsan onuruna saygı duymak tedavinin önemli bir bileşenidir ve çok sayıda sorun yaşayan insanlara yönelik tutumların iyileştirilmesinde önemli katkı sağlar.”dedi.

Sağlık denildiğinde çoğunlukla beden sağlığının anlaşıldığını söyleyen Kuyucu “Oysa sağlık, ruh sağlığı ve beden sağlığının bütünüdür. Ruh sağlığı olmadan sağlık olmaz. Dünya Sağlık Örgütü, sağlığı bedensel, ruhsal ve sosyal iyilik hali olarak tanımlamaktadır.

Ruhsal hastalıklar yaygın kanının tersine toplumun küçük bir kesiminde değil, geniş bir nüfusta görülür. Ruhsal hastalıklar kişinin gerçekle ilişkisini bozacak derecede ağır akıl hastalıklarıyla sınırlı değildir. Hatta bu tür ağır hastalıklar bütün ruhsal sorunların küçük bir oranını oluşturur ve tedavi edilebilen hastalıklar kapsamındadır.”dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre, dünyada yeti yitimine en çok yol açan hastalıklardan beşini ruhsal hastalıklar oluşturduğunu kaydeden Kuyucu “Bunlar; Depresyon, Alkol kullanımı, Bipolar bozukluk, Şizofreni, Obsesif kompılsif bozukluktur.  Bu hastalıklar yeterince tedavi edilmediği zaman daha çok işlev ve iş gücü kaybına ve ailesel sorunlara yol açmaktadır. Türkiye Ruh Sağlığı Profili Çalışmasına göre Türkiye’de nüfusun %18’i yaşam boyu bir ruhsal hastalık yaşamaktadır. Toplumun ruh sağlığının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığımız tarafından Ulusal Ruh Sağlığı Eylem planı hayata geçirilmiştir.

Ruh Sağlığı Eylem Planında önemle vurgulanan Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM); kendisine bağlanmış coğrafi bölgedeki ağır ruhsal rahatsızlığı olan hastaların ve ailelerin bilgilendirildiği, hastanın ayaktan tedavisinin yapıldığı ve takip edildiği, rehabilitasyon, psikoeğitim, iş-uğraş terapisi, grup veya bireysel terapi gibi yöntemlerin kullanılarak hastanın toplum içinde yaşama becerilerinin arttırılmasını hedefleyen, psikiyatri klinikleri ile ilişki içinde çalışan ve gerektiğinde mobilize ekiple hastanın yaşadığı yerde takibini yapan birimlerdir.  Merkezin ekibi ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı, hemşire, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, iş uğraşı terapisti yada usta öğretici,  tıbbi sekreter, idari ve teknik personelden oluşmaktadır.

İlçemizde Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), Söke Fehime Faik Devlet Hastanesine bağlı olarak hizmet vermektedir.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.