Son Dakika

• No Posts Found

GEÇEN YILA GÖRE KAYIP 100 MİLYON TL.

Söke Ovası’nda geçen yıla göre yüzde 20 ile yüzde 35 arasında pamukta verim kaybının beklendiğini söyleyen 131 Nolu Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi başkanı İsmail Özer, primle birlikte bunun parasal değerinin de 100 milyon TL. civarında olmasını beklediklerini söyledi.

İsmail Özer Söke Ovasında pamuk hasadının yüzde 50’yi geçtiğini belirterek “Üreticinin beklediği verimi alması zor gibi gözüküyor. Şu ana kadar Söke Ovasında hasadın yarısından fazlası tamamlandı. Bu ilk verilere göre Söke Ovası’nda geçen yıla göre yüzde 20 ile yüzde 35 arasında bir verim kaybı bekleniyor. Bu da demektir ki geçen yıl verilerine göre üretim 35 bin ton ile 50 bin ton arasında rekorte kaybı bekleniyor. Bunun parasal değeri destekleme primi ile birlikte yaklaşık 100 milyon TL. civarında olacak. Bu başka bir değişle geçen yıla göre pamuktan Söke’ye girecek gelir 100 milyon TL. daha az olacaktır. 100 milyon TL. küçük bir meblağ değildir. Bu para Söke çarşısında dönecek olan paradır. Bu bakımdan 2016 yılının çok daha zor bir yıl olacağını söyleyebiliriz.”dedi.

PAMUK BİZDE 4,40 TL.,

DÜNYADA 5.00 TL.

İsmail Özer, Türkiye’de pamuk fiyatlarının düşmeye devam ettiğini belirterek “Her sezon bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Harman üzerinde pamuk fiyatları dip yapıyor. Sezona girerken Türkiye Basralarında pamuk fiyatı 4,80 TL. ye kadar çıktı. Daha sonra hasadın yoğunlaşması ile birlikte fiyatların sürekli düştüğünü gördük. Şu anda Türkiye borsalarında pamuk fiyatları 4,40 dolayında. Oysa aynı değerdeki pamuk dünya borsalarında 5 TL. İplikçi yerli pamuk fiyatını mümkün olduğunca aşağı çekmeyi çalışırken 5 TL. ye pamuk ihraç ediyor. Şu anda yapılması gereken sakin olmak. Bir an önce pamuğu satmak için panik yapmamaktır. Eğer panik yaparsak iplikçi fiyatı daha da aşağı çekecektir. Panik yapılmaması üreticinin yararına olacaktır.”dedi.

İPLİKÇİ EGE 

PAMUĞUNA MUHTAÇ

İsmail Özer, önümüzdeki günlerde yerli pamuk fiyatının yükseleceğini belirterek “Bu sene pamukta üretim düşük. Sadece Söke Ovasında 35 bin ton ile 50 bin ton arasında bir kayıp küçümsenmemelidir. İplikçinin Ege pamuğuna ihtiyacı var. Rekolte düşük. Şu anda ne kadar fazla alabilirsem o kadar karlıyım düşüncesinde bir iplikçi var. Bunun için üreticimiz borcu kadar pamuk satsın. Borcu yoksa pamuk satmasın. Çünkü geçen yıla göre 35 bin ton ile 50 bin ton arasındaki bir rekolte düşüklüğü nedeniyle bir kaç ay sonra piyasada mal kalmayacak. İplikçide fiyatı yükseltmek zorunda kalacaktır. Bekleyen üreticinin kazanacağını düşünüyorum.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.