Son Dakika

• No Posts Found

PAMUK ÜRETİCİSİNİ SIKINTILI BİR SEZON BEKLİYOR


Mustafa Ali Öz: Pamuk üretiminde rekolte geçen yıla göre yüzde 25’in üzerinde bir düşüş yaşanırken fiyatın da geçen yılın seviyelerine gerilemesi Söke’de tüm sektörleri etkileyecek.

Söke Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ali Öz, Söke Ovası’nda hasadın yüzde 50’yi geçtiğini belirterek, verim kaybının geçen yıla göre yüzde  25’i geçme tehlikesinin çok yüksek olduğunu söyledi. Yüksek verim alınan yerlerde hasadın neredeyse tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen Mustafa Ali Öz, verim düşüklüğü sorununu kendisinin de yaşadığını belirtti.

Mustafa Ali Öz konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Söke Ovasında pamuk hasadı yarıyı geçti. Bir pamuk hasat makinesinin günlük ortalama 100 dönüm pamuk topladığını düşündüğümüzde her gün Söke Ovası’nda 200’e yakın makine pamuk hasadı yapıyor. Hasat büyük bir hızla devam ediyor. Bu ayın sonuna kadar eğer hava şartları uygun giderse Söke Ovası’ndaki pamuğun yüzde 85 ile yüzde 90 arasındaki bölümü tamamlanmış olur. Yani Söke Ovası’ndaki pamuk hasadı yoğun şekilde devam ediyor. Tüm makineler çalışıyor. Üretici nemli pamuk hasadı konusunda gerekli hassasiyeti gösteriyor. Kalite konusunda üzerine düşen görevi yapıyor.

Sezona başlarken fiyat düşüklüğünü rekolte ile karşılamayı düşünmüştük. İyi bir rekolte beklentimiz vardı. Hasat başlayınca rekoltenin beklendiği kadar olmadığını gördük. İlk hasat edilen pamuklar sağlıklı gelişim geçirmeyen sorunlu pamuklar oldu. Bu pamuklarda geçen yıla göre yüzde 50’ye varan oranda rekolte düşüklükleri görüldü. Daha sonra sağlıklı pamukların hasadı başladı. Sağlıklı pamuklarda da rekolte düşüklüğü görüldü. Rekolte düşüklüğünü bende yaşadım. Geçen yıla göre yüzde 15 dolayında bir rekolte düşüklüğü ile karşılaştım. Daha fazla rekolte düşüklüğü yaşayan üretici sayısı çok fazla. Geçen yıla göre dönümde en az 100 kg. daha az pamuk üretimi yapıldı. Önümüzdeki günlerde yapılacak hasat bu açığı kapatmaz. Bilakis artmasına neden olur.

Geçen yıla göre pamuk üretim maliyeti yüzde 20’ye varan oranda arttı. Verim yüzde 20 azaldı. Verimin azalması maliyet fiyatını artırdı. Fiyatlar geçen yılın seviyesine geriledi. Pamuk üreticisini zor bir yıl bekliyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.