Son Dakika

• No Posts Found

-BU GİDİŞLE ZEYTİNİ SIRTIMIZDA TAŞIYACAĞIZ

Söke’ye bağlı Güneyyaka Mahalle Muhtarı Ali Çıtak, zeytin hasat zamanının geldiğini belirterek, yağmurlarla geçtiğimiz yıllarda açılan yolların bozulduğunu, bunun yanında yük hayvanlarının da azat edilmesiyle  bölgede yaşayan zeytin üreticilerinin taşıma sorunuyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Özellikle Beşparmak dağları eteklerinde bulunan mahallelerde hasat edilen zeytinin mahalleye nasıl taşınacağının büyük sorun olduğunu söyleyen Ali Çıtak “Bilindiği gibi zeytinliklerin bulunduğu arazilerin büyük kısmı dağlık arazilerdir. Bölgemizde hasat edilen zeytinlerin taşınması için geçtiğimiz yıllarda yollar açıldı. Ancak bu yolların alt yapısı yapılmadığı için yağmurlar sonucu meydana oluşan seller yolların bozulmasına neden oldu. Şu anda zeytinlik yollarından araçların geçmesi mümkün değil. Özellikle derelerin bulunduğu yerlerde yollar parçalanmış durumda. Bırakın araçla geçmeyi yaya geçmek bize zor. İnsan gücü ile düzeltilebilecek yerleri düzeliyoruz. Ancak insan gücü ile düzeltilmesi imkansız olan yerler var. Yolların makine ile düzeltilmesi gerekiyor. Ancak bunun için para gerekli. Mahalle muhtarı olarak bizim köylüden para toplamamız yasal değil. Yolların bir an önce bakımdan geçirilmesi şart.”dedi.

YÜK HAYVANLARININ

FİYATLAR KATLADI

Mahallelerde zeytinlik yollarının açılmasıyla üreticilerin yük hayvanlarını azat ettiklerini söyleyen Ali Çıtak “Yolların bozulmasından sonra zeytin üreticileri dağa saldıkları eşeklerini tekrar kullanmaya başladılar. Ançak bu eşeklerin büyük bölümünün olmadığını gördüler. Çünkü Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı arazide buldukları eşekleri topladılar. Vatandaş zeytinini taşımak için eşek arıyor. Ancak piyasada eşek yok. Bulsalar bile bu eşeklerin fiyatları katlamış durumda. Geçtiğimiz yıllarda 300-400 TL. arasında değişen eşeklerin fiyatı birden 1000 TL. ile 1500 TL. arasına yükseldi. Üstelik her eşek bizim bölgede işimizi görmez. Yani zeytinde hasat sezonu başladı. Üretici zeytinini taşımak için alternatif arıyor. Zeytin fiyatları geçen yıllara göre çok iyi. Bundan dolayı sırtımızla da olsa dağdan zeytinimizi taşımak zorundayız. Başkada çıkar yol yok. Eğer fiyat geçen yıllardaki gibi düşük olsaydı üretici zeytini başında bırakırdı. İnsanlar şu anda dağdan büyük zorlukla topladığı zeytinleri sırtlarında taşıyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.