Son Dakika

• No Posts Found

BUĞDAY TOHUMLUĞU TALEPLERİNDE ARTIŞ BAŞLADI

Söke Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Mustafa Ali Öz, Söke Ovasında pamuk hasadının bu hafta sonu tamamen bitmesinin beklendiğini belirterek, hava şartlarının buğday ekimine uygun devam ettiğini söyledi. Mustafa Ali Öz, hava şartlarının buğday ekimine uygun gitmesiyle üreticinin buğday tohumluğu taleplerinde artış yaşandığını söyledi.

Mustafa Ali Öz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Söke Ovasında hafta sonunda hasat edilecek pamuk kalmaz diye düşünüyoruz. Son olarak ikinci ürün pamuklar ile toplulaştırma alanındaki pamukların hasadı kalmıştı. Şimdi onlarda neredeyse bitmek üzere. Hafta sonunda Söke ovasında pamuk hasadının tamamı bitecektir. Üretici bundan sonra tarlasını önümüzdeki ekim sezonuna hazırlayacaktır. Zaten pek çok üretici pamuk çalısını kırdı, arazisini sürdü ve beklemeye geçti. Bu sene pamuk veriminde ortalama yüzde 25 oranında geçen yıla göre bir verim düşüklüğü var. Yaşanan verim düşüklüğü Sökeli üreticiye başka arayışlara yöneltecektir. Bu da soya ve buğday ekiminin artacağı anlamına gelir.”dedi.

Ekim ayı içinde metrekareye yaklaşık 200 kg. yağmurun düşmesiyle Söke Ovasında buğday ekiminin tehlikeye girdiğini söyleyen Mustafa Ali Öz “Ancak daha sonra havalar kurak gitti. Şu anda arazilerdeki sular çekildi. Tarlalar buğday ekimiz için tava geldi. Söke üreticisi de buğday ekimi için arazilerini hazırlamaya başladı. Şu günlerde kooperatifimize oldukça yoğun bir buğday tohumluğu talepleri başladı. Havalar bu şekilde uygun devam ederse bu yılda en az bir 30 bin dekar buğday ekiminin yapılacağını düşünüyoruz. Bunun yanında Söke Ovasında yemlik bitkilerin ekimleri de devam ediyor. Sökeli üretici artık arazisinden yılda iki ürün almaya alıştı. Bizim gönlümüzden geçen Söke Ovasında buğday ekiminin 100 bin dekarlar seviyesine çıkmasıdır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.