Son Dakika

• No Posts Found

TARİŞ ZEYTİNYAĞI ALIM FİYATINI 17 TL. OLARAK AÇIKLADI

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifler Birliği, 2015 yılı zeytinyağı alım fiyatını kalitesine göre 10.00 TL. ile 17 TL. arasında açıkladığı belirtilirken, Tariş’in peşin ürün alımı yapacağı bildirildi. Tariş Zeytinyağı Birliği’nin geçen yıla göre zeytinyağı alım fiyatını yüzde yüze yakın artırıldığı belirtildi.

Söke 1079 Nolu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, konuyla ilgili bilgi vererek “Zeytin üreticisi büyük bir merakla zeytinyağı fiyatlarının açıklanmasını bekliyordu. Birliğimiz zeytinyağı alım fiyatını açıkladı. Açıkladığı fiyatla üreticiye sürpriz yaptı. Bizimde tahmin etmediğimiz bir fiyat açıkladı. Bizim gizem yağ olarak adlandırdığımız 0 ile 0,5 arası asit zeytinyağı alım fiyatını 17 TL. olarak açıkladı. 5 asit zeytinyağı’nın alım fiyatını da 10 TL. olarak belirledi. Bu fiyatlar neredeyse geçen yılın fiyatlarının yüzde yüzü oranında bir artış demektir. Tariş zeytinyağı Birliğimiz geçen yıl 5 asit zeytinyağının fiyatını 5 TL. olarak, 0 asit zeytinyağının fiyatını da 9 TL. olarak belirlemişti.”dedi.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nin açıkladığı fiyattan son derece memnun olduklarını söyleyen Mehmet İz “Biz Zeytinyağı Birliği’nin üreticiye memnun edecek bir fiyat açıklayacağını  bekliyorduk. Ancak bu kadar yüksek bir fiyatı doğrusu beklemiyorduk. Zeytin üreticileri adına birliğe teşekkür ediyorum. Birliğimizin açıkladığı bu fiyatlar tüccarında fiyatı yükseltmesi anlamına geliyor. Fiyatların bu kadar yüksek olmasının en büyük nedeni ürün yok. Geçen yıl bölgemizde zeytin rekoltesi yüzde 45 olurken, bu sene yüzde 25’lere düştü. Sadece Söke’de değil dünyada zeytin rekoltesi düşük. Üretim olmayınca fiyatlarda yükseliyor.”dedi.

Mehmet İz, yenilenen zeytinyağı tesislerinin çalışmaya başladığını belirterek “Zeytinyağı sıkımı karşılığında kooperatife ortak üreticilerden zeytinini kendisi getirdiğinde yüzde 8, zeytini biz aldığımızda yüzde 9 ondalık alıyoruz. Bu ortak olmayan üreticilerde yüzde 9 ile yüzde 10 arasında değişiyor. Tüm üreticilerimizin zeytinini ve zeytinyağlarını kooperatifimize bekliyoruz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.