Son Dakika

• No Posts Found

ODUN VE KÖMÜR SATIŞLARI DURGUN

Kasım ayının ikinci yarısına girilmesine rağmen Söke’de yazdan kalma günler yaşanıyor. Havaların sıcak gitmesi nedeniyle odun kömür ticareti ile uğraşan esnaflar, havaların sıcak gitmesiyle birlikte Söke’de odun kömür satışlarının çok yavaş gittiğini söylediler.

Söke’de odun kömür ticaretinde önemli bir yere sahip olan Bayramoğlu Ticaret’in sahiplerinden Metin Bilir, havaların sıcak gitmesiyle odun kömür satışlarında büyük bir durgunluk yaşandığını belirterek “Söke’de Kasım ayında yazdan kalma günler yaşanıyor. Yani mevsim normallerinin üzerinde giden hava sıcaklıkları nedeniyle aileler henüz daha sobalarını yakmaya başlamadılar. Durum böyle olunca doğal olarak odun kömür satışları da yavaş gidiyor. Pek çok dar gelirli için havaların sıcak gitmesi iyi. Çünkü odun kömür masrafından kurtuluyorlar. Gündüzleri güneşinde etkisiyle havalar ısınsa da akşamları soğuk oluyor. Soba kurmayan aileler akşamları ısınmak için elektrik sobası yakıyorlar. Elektrik faturaları birden kabarıyor. Vatandaş odun kömürden tasarruf ettiğini düşüyor ama elektrik faturaları katlayınca aslında tasarruf etmedikleri ortaya çıkıyor. En ekonomik ısınma sistemi odun kömürdür. Vatandaşlarımız evlerinde sobalarını kursunlar akşamları bir defa yakmaları ile elektrik faturalarının yarıya düşmesine neden olacaktır.”dedi.

Kömür fiyatlarının değişmediğini söyleyen Metin Bilir “Geçen sene Söke kömürünün torbası 8 TL. den satıldı. Bu senede fiyat değişmedi. Söke kömürünün torbası yine 8 TL. Aydın linyit kömürünün torbası da geçen yıl olduğu gibi 8,5 TL. Kömürün tonu 400 TL. ile 450 TL. arasında değişiyor. Geçen sene Söke’deki kömür ocakları kapanmıştı. Bundan dolayı Söke kömürü üretimi yapılmadığından genelde ithal kömür satışları yapılmıştı. Bu sene Söke’deki kömür ocaklarında kömür üretimi tekrar başladı. Şu anda depolarda yeterli miktarda Söke kömürü var. Ben Sökelileri uyarıyorum. Kömürlerini bir an önce alsınlar. Soğukların bastırmasıyla birlikte fiyatlar yükselebilir. Özellikle Söke kömürü tercih edenler önümüzdeki aylarda Söke’deki kömür ocakları üretimi durdurabilir. Yılbaşından sonra gerekli şartları yerine getirmeyen Türkiye’deki 219 ocağın kapanacağı şeklinde haberler var. Bunun için vatandaşlar bir an önce kışlık yakacaklarını temin estirler.”dedi.

Metin Bilir, Söke’de odun kömür satışlarının ağır gitmesinin sadece hava sıcaklıklarına bağlı olmadığını belirterek, doğal gazın Söke’ye gelmiş olmasının da buna etkisi olduğunu söyledi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.