Son Dakika

• No Posts Found

KOAHTAN YILDA 3 MİLYON KİŞİ ÖLÜYOR

KOAH’ın (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), bir akciğer hastalığı olduğunu söyleyen Söke Toplum Sağlığı Merkezi Başkan Vekili Dr. Ersev Kuyucu, Koah’tan dünyada yılda 3 milyon kişinin öldüğünü söyledi.

Halk dilinde “kronik bronşit”, “müzmin bronşit” gibi adlarla bilinen KOAH’ın, akciğerlerde ki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile nitelenen süreğen (kronik) bir hastalık olduğunu ve 18 Kasım’ın Dünya KOAH günü olarak kabul edildiğini belirten Ersev Kuyucu “Belirtileri; Öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, soluk darlığı, kanın oksijen doymuşluğunda azalma, kalp yetmezliğine bağlı ayaklarda şişme, göğüste tıkanma, hırıltılı solunumdur.

KOAH hastalığının en önemli risk faktörü sigara içimidir. Gelişmiş ülkelerde KOAH gelişiminde % 80-90 oranında sigara kullanımının etkili olduğu bilinmektedir. Sigara içenlerde sigara içmeyenlere oranla KOAH daha çok görülmektedir Sigara kullanımı ile çevresel ve mesleki faktörler bir arada olduğunda karşılıklı olarak birbirlerinin zararlı etkilerini arttırmakta ve KOAH gelişimini hızlandırmaktadır. KOAH oluşumunda; etkin biçimde sigara kullanımı ya da pasif olarak sigara dumanına maruz kalma, hava kirliliği, zararlı gazlar ve genetik nedenlerdir.”dedi

Sigara içiyor musunuz? Öksürüyor musunuz? Balgam çıkarıyor musunuz? Nefesiniz daralıyor mu? gibi sorulara verilecek “EVET”’nin KOAH olunabileceğini söyleyen Ersev Kuyucu  Hastalığın 4 evresi vardır. Bunlar; 1.Evre: Öksürük ve balgam çıkarma gibi belirtiler görülebilir. 2.Evre: Nefes darlığı.3.Evre: Nefes darlığı, öksürük, sırt ağrısı ve balgam ile birlikte kan çıkarma gibi sorunlar görülür. 4.Evre: Hastalığın kronik olarak devam etmesi, hastanın iyi tedavi ve takip edilmemesi ve kişinin sigaraya halen devam ediyor olması.

KOAH dünyada 50 milyon kişiyi etkileyen, yılda 3 milyon kişinin ölümüne neden olan bir hastalıktır. Tanısı “basit bir soluk testi” ile konur. Oysa bugün KOAH olan hastaların %25-50’sinin hastalıklarını bilmedikleri yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır.

Eğer nefes darlığı, öksürük, balgam gibi şikâyetleriniz varsa KOAH olabilirsiniz. Bunu öğrenmek için yapmanız gereken tek şey bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaktır. KOAH tedavi edilebilen bir hastalıktır. Gerekli bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz. Hastalığınız ile ilgili tedbirleri alın; HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.