Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE GELECEĞİNİ ARIYOR ÇALIŞTAYI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI


Esen Türker: Söke son yıllarda büyük bir kan kaybetti ve şu anda Novada dışında bir ticaret merkezi yok. Bunu telafi etmek için Söke’ye sözümüz var.

 

Aydın Kadın Girişimciler İcra Kurulu, Söke’de ticareti harekete geçirmek amacıyla GEKA destekleri kapsamında “Söke Geleceğini Arıyor” konulu bir çalıştay için hazırlıklara başlandığını belirtti. Aydın Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı ve aynı Zamanda Kadın Girişimciler Bölge Başkanlığı görevini sürdüren Esen Türker, Söke Ticaret Odasına yaptığı ziyarette, Söke Geleceğini Arıyor adlı bir çalıştay yapacaklarını söyleyerek, projenin ADÜ’de öğretim görevlisi olarak çalışan Fatma Neval Genç tarafından hazırlanacağını söyledi.

Söke’li Kadın Girişimciler Kurulu ile bir araya gelen Esen Türker, Söke’nin son yıllarda büyük bir kan kaybettiğini belirterek “Ben Söke’nin yabancısı değilim. Söke Bağarasındanım. Ailem Bağarası’nda yaşıyor. Bu bölgeyi çok iyi biliyorum. Söke’nin kan kaybının da bizzat şahitlerindenim. Bundan dolayı Söke’ye ayrı bir önem veriyorum. 1 yıldır Aydın Kadın Girişimciler İcra Kurulu başkanlığı yanında Ege Bölge Başkanlığı da yapıyorum. 1,5 yıl daha bu görevdeyim. Biz göreve geldiğimiz günden itibaren yapacağımız projeler çalışma yaptık. Bunlardan biri Umurlu OSB’de GEKA desteği ile yapılan anaokulu’dur Yine GEKA destekleri ile zeytın, incir ve kestane kümeleme projesidir. Bu iki proje de GEKA tarafından desteklenme kapsamına alındı.

Üçüncü projemiz Söke ile ilgili olacak. Amacımız Söke’de yaşanan kan kaybını durdurmaktır. Bunun için öncelikle Söke Geleceğini arıyor diye bir çalıştay düzenleyeceğiz. En uzun projenin ilk adımla başladığı unutulmamalıdır. Bunun güzel bir proje olacağını düşünüyoruz. Bizim projelerimizi yapan ADÜ’den Fatma Neval Genç’tir. Hocamız Fatma hanım Sökelidir. Fatma hanım Söke geleceğini arıyor çalıştayı için 3 ayak oluşturdu. Bu projenin daha da kuvvetlenmesi için çalışacağız. Projelere devletin büyük hibeleri var. Bu hibelerden en iyi şekilde yararlanmalıyız. Daha önceki iki projenin anha ayağını oluştururken sıkıntı yaşadık. Sonuç ve devamlılık konusunda Sökeli sevil toplum kuruluşlarının desteğine ihtiyaç var. Söke için sözümüz vardı, bu sözümüzü yerine getiriyoruz.

Başkanın Aydın’da olması önemli değil. Benim her ilçeden başkan yardımcılarım var. Söke Geleceğini Arıyor çalıştayı ilçenin dinamiklerini ortaya çıkaracaktır. Bu çalıştayı yapacağız. Aydın’a 1 milyon 590 bin dolarlık proje yaptık. Söke içinde böyle bir proje yapacağız. Proje çağrıları doğrultusunda çalışma yapacağız. Ekip olarak ortak bir adım atacağız. Şu anda Novada yoksa Söke de yok. Söke merkezde hayat 20.00 de bitiyor.

Gece pazarı nasıl aktif hale gelir, ihtiyaç nedir gibi konularda proje ekibi oluşturacağız. Bu Söke’nin kaybedilen değerleri konusunda bir proje olacak. Biz bu ilçeye aldığımız ödenekle ilk adımı atmış olacağız. Söke’ye çok sık geliyorum. Söke iklimi, lojistiği ve gıdası ile önemli ama turizmden yeterli pay alamıyor. Söke önemli bir ilçe. Amacımız ilçeye faydalı olmak.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.