Son Dakika

• No Posts Found

BİRLİK KAYNAKLARI, KOOPERATİFLERE EŞİT VE ADİL DAĞITILMIYOR”

131 Nolu Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olağan genel kurulunun Cuma günü tamamlanmasından sonra gözler Tarış Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği kongresine çevrildi. Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım satış Kooperatifi ile Birlik arasında 3 yıldır diyaloglar en alt düzeyde gerçekleşiyor. Söke önümüzdeki dönemde Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği ile ilişkilerini düzeltmek isteyen Söke, gözünü kooperatif yönetimine çevirmiş durumda.

Cuma günü yapılan Söke 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olağan genel kurulunda Birlik delegesi seçilen Mehmet Özbaş, Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği’nin olağan genel kurulunun 15 Ocak 2016 tarihinde yapılacağını belirterek “Ege Bölgesi’nde pamuk denince ilk akla gelen yer Söke’dir. Söke’de yıllık ortalama 350 bin dekar alanda pamuk ekimi yapılıyor. Yani Söke olmadan pamuk sektörünün sorunları konusunda adım atılmaz. Pamukta sorunları en iyi bilen Söke’dir. Ege Bölgesinde pamuk üretiminin büyük bölümünü Söke üretiyor. Sökesiz bir Birlik olmaz. Söke’nin olmadığı Birliğin hiçbir işlevi yoktur. Nitekim Ege Bölgesinde Söke haricinde pamuktan büyük kaçış var. Söke inadına pamuk üretiyor.

Bundan dolayı Söke, Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği yönetiminin dışında kalmamalıdır. Bu düşüncelerle yola çıktık. Söke ile birlikte genel kurulunu yapmayan kooperatif kalmadı. Bundan sonra Birlik yönetimi için çalışmalara başlayacağız. Öncelikle diğer kooperatiflere ziyaretler yapacağız. Onların düşüncelerini alacağız. Daha sonra kendimize bir yol haritası belirleyeceğiz. Ben kooperatiflere özerklik sözü verdim. Bu vaatlerimizin arkasındayız. Mevcut birlik yönetimi kooperatiflere adil ve eşit davranmıyor. Birlik kaynakları yandaş kooperatiflere veriliyor. Bu eşitsizliği gidereceğiz. Sadece Söke değil, pek çok kooperatifin bundan rahatsız olduğunu biliyoruz.

Bilindiği gibi 2011 yılında çıkan Tarım Birlikleri Yasasında Kooperatiflere kendi başlarına ve birlikten izin almaksızın pamuk alım ve satımı imkanı verildi. Söke bunu ilk uygulayan kooperatif. Ben Birlik yönetimine gelirsem bu konuda kooperatiflere özerklik tanıyacağım. Birlik 44 kooperatiften kurulu. Pamuk alan 5-6 kooperatif. Birlik diğer kooperatiflerin tesislerine tüccara kiralıyor. Kooperatifler asli görevlerini yapmalıdır.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.