Son Dakika

• No Posts Found

ANNE BABA SANATI KONUSUNDA SEMİNER VERİLDİ

Aileler ile çocuklar arasında sürdürülebilir sağlıklı ve güvene dayanan ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olarak düzenlenen Anne ve Baba sanatı konusundaki seminer dün saat 13.00’te Söke Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonunda yapıldı. Söke Sıdıka İlkokulu Rehber öğretmeni ve aynı zamanda Psikolog Uzm. Psk. Danışman ve Aile Danışmanı Çiğdem Kurban Güriş’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde anne/babalara çocukları ile ilgili sağlıklı iletişim kurma konusunda bilgiler verildi.

Rehber öğretmen Çiğdem Kurban Güriş, seminerin başında anne ve babalardan hafta içinde iki defa kendilerini çocuklarının yerine koymalarını isteyerek başladığı konuşmasına “Çocuğunuzun odasına, ev içine, anne ve babaya onun gözü ile bakın. Böyle baktığınızda çocuğunuzla ilişkilerinizde çok şey değişecektir. Şunu başta söylemekte yarar var. Anne baba sanatı öğrenilebilir. Aslında yeteneğiniz olsun yada olmasın hepimizin uygulamakta olduğu bir mesleği vardır. Yaşam boyunca pek çok meslek değiştirilebilir. Zaten değiştiriyoruz da. Ancak anne babalık mesleği ömür boyu devam ediyor. Bunun için anne babalık sanatını iyi öğrenmek zorundayız. Sağlıklı nesiller için bunu yapmalıyız. Çocuğu uygulanacak eğitimi sağlam bir temele oturtmanın en etkin yolu anne babanın kendini aydınlatması ve eğitmesidir. “dedi.

Ebeveynlerin öncelikle kendilerine anne baba olarak kendimden ne kadar memnunum sorusunu sorması gerektiğinin altını çizen Çiğdem Kurban Güriş “Öncelikle neler yaptığınızı araştırın. Anne baba olarak kendinizde beğendiğiniz tarafları geliştirmek için neler yapabileceğinizi araştırın. Kendinizde beğenmediğiniz ve değiştirmek istediğiniz neler var. Kızarak, bağırarak hiçbir şeyi elde edemezsiniz. Öncelikle çocuğunuzu olduğu gibi kabul etmelisiniz. Örneğin yolda yürürken çocuğunuz düştüğü zaman onu kızma yerine anlamaya çalışın. Eğer çocuğunuzu en küçük istenmeyen bir hareketinde kızarsanız ergenlik döneminde sizi red eder. Üzüntü, korkma, kıskançlık gibi acı veren duygular bizlerin hoşuna gitmediğinden bunları reddediyoruz. Üzülmek, korkmak mutsuz olmak değildir, yaşamın bir parçasıdır. Çocuk anlaşıldığını anlarsa iyidir. Çocukların duyguları gibi algılarını da anlamıyoruz, tepki eriyoruz.”dedi.

Çocuğa zor yemek yedirmek, istemediği şeyleri zorla yaptırmanın ilerde istenmeyen durumlar oluşturabileceğini söyleyen Rehber Öğretmen Çiğdem Kurban Güriş “Siz zorla bir şey yiyormusunuz. Çocuğunuza zorla yemek yedirirseniz ilerde yeme bozukluğu yaşar. Çocuklarınız bazı yemekleri yemiyorsa, zorlamayın. Sadece tatmasını sağlamaya çalışın. Yemediği yemeğin formatını değiştirerek sunun. Çocuklarınız adına karar vermeyin. Bırakın onlar kendileri yapsın. Uykudan kendisi kalksın. Öğrenciler TEOG, üniversite sınavlarına giriyor, bakıyoruz anne ve babalar daha stresli. Sizin bu halinizi onlar çok iyi anlıyor ve başarı oranları düşüyor. Anne-baba olarak ne zaman geri çekileceğinizi bilmelisiniz. Çocuklar sizlerden farklı bireylerdir. Bizim yaptığımızı yapmayabilir, bizden farklı düşünebilirler. Bu farklılıkları kabul edin.”dedi.

Çocuklarla diyalog kurarken onların göz hizalarına gelinmesini isteyen Çiğdem Kurban Güriş ”Çocuklara ne söylediğiniz önemli değil, nasıl söylediğiniz önemlidir. Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun farklılıkları kabul edin. Kabul edilemez davranışları cezasız nasıl engelleyebileceği üzerinde durulmalıdır. Bunun için önleyici açıklamalarda bulunulmalıdır. Beklentiler açık dille çocuğa söylenmelidir. Anne baba sabırlı olmalıdır. Olay sırasında kızacağınıza önceden önlem alın. Esnek olun. Anne baba sanatı budur. Sorun yaşamamak için yöntem değiştirin. Çocuğa örnek olmak gerekli. Çocuğun iyi alışkanlıklarının gelişmesine yardımcı olun. Anne baba yönlendirici olmalıdır. Kararı çoçuğa bırakın. Takdir herkesin hoşuna gider, çocuk doğru davrandığında takdir edin. Bu önemli. Çocuğunuz mütemadiyen sorun çıkarıyorsa nedenlerini araştırın. Çocuğu işin içine sokun. İnanın kendileri için içinde olunca çok güzel sorun çözüyorlar. Sesinizin tonu yüksek ve suçlayıcı olmamalıdır. Sakin şekilde söyleyin. Anne baba çiftçi gibi olmalıdır. Çiftçi pamuğu yetiştirmiyor, yetişmesi için ortam hazırlıyor ve hazırlanan ortamda pamuk kendiliğinden yetişiyor. Sizlerde çocuğunuzu yetiştirmeyin, yetişmesi için uygun ortamı hazırlayın.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.