Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE VERGİ DAİRESİNDEN E-TEBLİGAT BAŞVURUSU İÇİN UYARI

Söke Vergi Dairesi Müdürü Süleyman Demir, 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren e-tebliğat dönemine geçileceğini belirterek, e-tebligat için adres almayan mükelleflere 1300 TL. ye kadar özel usulsüzlük cezası kesileceği uyarısında bulundu.

Süleyman Demir dün konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada “213 sayılı Vergi Usul Kanunun 107/.4 maddesinde yapılan düzenleme neticesinde Maliye Bakanlığınca çıkarılan 456 seri nolu Vergi usul Kanunu Genel Tebliği ile kurumlar vergisi mükellefleri ile Ticari, zirai ve mesleki kazancı yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar (Kazançları basit usulde tespit edilenlerle gerçek usulde vergiye tabi olmayan  çiftçiler hariç) mükelleflere tebliğe elverişli elektronik adres kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

Gelir idaresi Başkanlığınca tebliğe elverişli elektronik posta altyapısı hazırlanmış olup zorunluluk kapsamındaki kurumlar vergisi mükellefleri ile ortaklık olarak faaliyet gösteren mükellefler sadece vergi dairesine, gelir vergisi mükellefleri ise vergi dairesine müracaat ederek veya www.gib.qov.tr adresindeki internet vergi dairesinden giriş yaparak elektronik tebligat adreslerini oluşturabilirler. Vergi dairesine müracaatta mükelleflerin bizzat kendileri veya e-tebligat ile ilgili özel olarak alınan vekaletname ile başvurmaları gerekmektedir. Zorunluluk kapsamında olmayıp kendilerine elektronik tebligat yapılmasını talep eden mükelleflerimizde vergi dairesi veya internet vergi dairesinden giriş yaparak adreslerini oluşturabilirler. Vergi Dairelerine yapılan müracaat sonucu mükelleflere şifre verilmekte olup, daha önce şifre almaksızın internet vergi dairesi üzerinden giriş yapanlar kimlik bilgilerini girmek suretiyle elektronik tebligat adreslerini ulaşabilecekler.

Tebliğ ile 01.01.2016 tarihine kadar tebliğe elverişli elektronik posta adresi kullanma zorunluluğu getirilen mükelleflerin bu zorunluluğu yerine getirmedikleri takdirde tebliğe elverişli adresleri vergi dairelerince resen oluşturularak birinci sınıf tüccar ve serbest meslek erbabı için 1.300,00 ikinci sınıf tüccarlar için 660,00 TL özel usulsüzlük cezası kesilerek kendilerine tebliğ edilecektir. Elektronik posta adresi edinimi için verilen sürenin sonuna yaklaşılması nedeniyle muhtemel sıkışıklıkların önlenebilmesi ve mağduriyet yaşanmaması için mükelleflerimizin en kısa sürede vergi dairelerine müracaat etmeleri veya internet vergi dairesi üzerinden elektronik posta adreslerini almaları önemle duyurulur.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.