Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OVASINDA ORTALAMA PAMUK RANDIMANI YÜZDE 40

Söke 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özer, kooperatif olarak 12 milyon kg. pamuk aldıklarını belirterek, aldıkları pamukları işlemesini dün itibariyle tamamladıklarını söyledi. Özer dün itibariyle Söke Merkezin yanı sıra Güllübahçe ve Sarıkemer işletmelerini kapattıklarını söyledi.

İsmail Özer yaptığı açıklamada “Sezona 25 bin ton pamuk almak hedefiyle girdik. Ancak bu hedefimizi gerçekleştiremedik. 12 bin tonda kaldık. Bunun bazı nedenleri var. Bilindiği gibi yerden mantar bitmiş gibi yeni çırçır fabrikaları açıldı. Bu sezon Söke’de 35 çırçır fabrikası, 7 tüccar olmak üzere 42 işletme ve kişi pamuk aldı. 2014 yılına göre 2015 yılında 3 yeni işletme daha pamuk almaya başladı. Pamuk alanların sayısı arttıkça pastadan payda artıyor. Bunun yanında Söke Ovasında rekolte düşüklüğü de kendini gösterdi. Bizim tahminlerimize göre geçen yıla göre bu sezon yüzde 25 ile yüzde 30 arasında bir rekolte kaybı yaşandı. Gerek alıcı sayısının çoğalması gerekse rekolte düşüklüğü nedeniyle Kooperatif olarak biz 25 bin ton pamuk alım hedefini tutturamadık. Bu rakam 30 bin ton ile 40 bin ton arasında bir rakamdır. Geçen yıla göre Söke’ye 100 milyon TL. daha az para girecek demektir. Zaten piyasanın durumunu baktığımızda bunu anlayabiliriz.

Söke 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olarak 12 milyon kg. pamuk işledik. Bu 12 milyon kg. pamuğun ortalama randımanı 40 olarak belirlendi. Bunu baz alırsak Söke Ovasında pamuk randımanı 40 diyebiliriz. Söke Kooperatifi olarak şu anda üreticiye hiç ürün parası borcumuz yok. 10 milyon 500  bin kg. pamuğun parasını ödedik. 1,5 milyon kg. pamuk emanete bırakıldı. Ben bu üreticilerimize teşekkür ediyorum. Kooperatife güvenip pamuklarını emanete bıraktılar. Söke Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olarak emanete bırakılan pamuklar dışında kimseye borcumuz yok. Üreticiye 22 milyon TL. ürün parası dağıttık. Üreticinin fiyat beklentisi 2 TL. idi. Pamukların büyük bölümü 2 TL. den alınıp satıldı. Bizi üzen rekolte düşüklüğünüdür.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.