Son Dakika

• No Posts Found

2016 YILI HAYIRLI OLMASI DİLEĞİYLE

mustafa uluçayÜlke çapında karlı ve soğuk bir havayla 2016 yılına girdik. İnşallah hayırlara vesile olur. Böyle özel günlerle ilgili beylik laflar edilir. Ben onlara pek girmek istemiyorum. Çünkü, öyle okkalı ve beylik laflar için o oranda en azından büyük hedefler ve projeler olmalı. Yoksa, ecdadın dediği gibi “lafla peynir gemisi yürümez” Yeni ümitler, yeni hedefler ve yeni ufuklar, önceden altyapısı, yani ciddi bir hazırlığı olması gereken tasarılar olmalıdır. Öyle, ne yapalım bu yıl olmadı, inşallah seneye! Bu tarz ifadeler, kusura bakılmasın ama bana biraz sallama gibi geliyor.Neyse, öyle veya böyle bir yılı daha geride bıraktık. Hem de, ciddi manada birtakım gelişmelerle. Hatta bazılarıyla bu yıla girdik. Bu yılda yine bunlarla baş edeceğiz. Evet, içerde ve dışarıda ülke olarak sorunlarımız var. Aslında hiç olmadığı olmamıştır da. Ama bu sefer biraz daha okkalı ve sıkıntılı. İnşallah bunları da aşacağız. Çünkü,köklü bir tarihimiz ve çok ciddi sınavlardan geçmiş uzun bir devlet tecrübemiz var. Allah’ın izniyle millet olarak hepsini aşacak güçlü bir potansiyele de sahibiz. Evet, bütün bunların yanında, bu hengamede dünyada da teknolojik olarak çok şeyler değişti. Bu değişim sadece insanların yaşam tarzlarını değil, dünyanın-doğanında dengesini de etkiledi. Mevsimlerde ciddi farklılıklar oluşmaya başladı. Hava ve su başta olmak kaydı ile dünyada müthiş bir kirlenme var. Sonra öyle bir duruma geldik ki, insanlarımız birbiriyle olan ilişkilerinde de çok ciddi kopukluklar oluşmaya başladı. Öyle ki, evde aile bireyleri birlikte oturdukları halde bile, değil konuşup sohbet etmek, yüzlerine bile bakmıyor, gözler akıllı telefonlarda ve elin parmakları da o telefonun üzerinde devamlı hareket halinde. Özellikle de gençlerimiz çok ciddi işlerle meşgullermiş gibi çevreyi unutup ellerindeki telefonlara dalıp gidiyorlar.

2015  YILI DA  YÖREMİZ  VE  İLÇEMİZ  İÇİN  BİR  KAYIPTIR   Geçen yılın ciddi bir muhasebesini yapalım. Yöremizde ve ilçemizde ne gelişmeler oldu onlara bakalım. Lütfen, ciddi manada göz dolduracak bir şey görüyor musunuz? Ekonomik ve sanayi açısından istihdam yaratacak herhangi bir yatırım ve tesis yapıldı mı? Sanayi sitesinde ve OSB’de durum ne merkezde? Geçen yıldan bu yıla ne değişti? Bazı işyerleri kalifiye elaman bulamazken, yenisi nasıl açılsın? Ortaöğretim bir türlü bu alana hizmet verecek eleman yetiştirmekte başarılı olamadı. Ama, üniversiteyi bitirmiş birçok gencimiz işsiz-güçsüz aramızda gezmektedir.Geçen gün bir alış-veriş esnasında önemli bir zanaatkarın Kalifiye eleman bulamadığının serzenişiyle karşılaştım. Apartmanımızın saçak oluklarını tamir ettirmek için konuşurken dükkanda kimseyi göremeyince, hani kalfaların, çırakların nerde dedim. Hiç sorma, bu konuda ciddi sıkıntı içindeyiz. Sanatımızı öğretecek çırak bulamıyoruz deyip dert yandı. Yani, garip bir sosyal yaşamımız var, bir tarafta boş gezen tahsilli gençler, diğer tarafta gençlere çok ihtiyacı olan sanayi esnafı. Çünkü, ayni şekilde dükkanına çırak bulamayan birçok farklı sanat erbabı var, işini zar-zor devam ettirmeye çalışan. Bu hengamede seçilerek ilçemizi idare etmeye talip olan belediye başkanlarımızda, ilçemize hareketlilik kazandıracak aktif çalışmalarda sergileyemediler. Öyle ki, genel iktidarla, mahalli iktidar, ilçenin ve vatandaşların yararına istihdam oluşturacak bir birliktelik kuramadılar. Ancak, birbirlerini suçladılar. Dolayısıyla herkes kendine göre haklı savunmalarla bu günlere geldik. Bir Söke çayı meselesi bile yıllardır sürüncemede. Söke’ye giriş-çıkış alternatif caddelerden geçtik, Albayrak Caddesi bile herhangi bir düzenlemeye uğrayacak çalışma göremedi-gitti!.. Velhasıl, 2015 yılı da yöremiz ve ilçemiz için bir kayıptır düşüncesindeyiz.

2016  YILI  ÜMİTLERİMİZE  TERCÜMAN  OLUR MU?    Sökeliler olarak hâli serencamımıza bakıp bu yılda şahsi düşünceme göre çok ümitli değilim. Ancak, ciddi bir karamsarlığım da yok. Çünkü Tren-Garı Restorasyonu çalışmalarının başlaması bir ümit verdiği gibi, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu’nun da “2016 yılında çok önemli yatırımları hizmete sunacağız” demesi, sevindirici bir başlangıç olarak değerlendirilebilir.Bu,daha yılbaşından itibaren böyle bir girişimin hem genel iktidar ve hemde mahalli iktidardan görülmesi ve duyulması  güzel ve heyecan verici oldu. İnşallah ümitlerimiz kursağımızda ve heyecanlarımızda gönlümüzde kilitlenip kalmaz. Gerçi, genel iktidarın Tren-Garı Restorasyonu müteahhide  verilmiş ve çalışmalar başlıyormuş. O nedenle, o garanti, ama Sayın Çerçioğlu’nun ki ise, şimdilik bir vaat. Faaliyet ne zaman başlayacak ve hangi alanlarda olacak ve ne tür bir yatırımlar olacak isimleri verilmediğine göre, onları ileriki günlerde göreceğiz. Şimdi, merakla ve heyecanla bekliyoruz. Yöremizde birçok yatırımın olabilmesi için potansiyelimizin mümkün olduğu düşüncesindeyiz. Zaman-zaman bu düşüncemizi dile getiriyoruz. Mesela, Söke OSB’mizi yılardır bir türlü aktif hale getiremedik. Bunun en önemli sebebi de sanırım OSB’nin alt yapısını tamamlayamadığımızdandır. İnşallah bu yıl bunlar için atılım yılı olur, ilçemiz Söke’nin önü ve ufku açılır. Bu duygu ve düşüncelerle 2016 yılının ülkemiz, yöremiz ve milletimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını Yüce Allah’tan diliyoruz. Yurdumuza birlik-bütünlük, milletimize dirlik-düzenlik, huzur ve güvenlik temenni ediyoruz. Ayrıca, siz değerli okurlarımızında yeni yılını kutlar, Yüce Rabbimizden mutluluklar ihsan etmesi için samimi dualar ediyoruz. Hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.