Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE BELEDİYESİ BALTAYI TAŞA VURDU


Mahalleye dönüşen beldelerde mevcut konut alanlarının zemin ve bodrum katlarında günlük ticarete yönelik bağımsız bölüm oluşturmak için verdiği imar uygulama kararlarını, Aydın Büyükşehir Belediyesi iptal etti.

Söke Belediye Meclisi’nin 7 Ağustos 2015 tarihli  toplantısında mahalleye dönüşmüş beldelerde mevcut konut olanlarının zemin ve bodrum katlarında sadece günlük ticarete yönelik bağımsız bölümler oluşturulabileceğine ilişkin aldığı imar kararını, Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi  İlave imar plan notlarının 3194 Sayılı İmar Kanunu’na ait Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin ilgili hükümleri ile paralellik göstermemesi ve konut alanlarının tamamının zemin katlarının ticarete açılmasına olanak sağlamasının uygun olmadığı gerekçeleri ile iptal edildi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi internet sitesinde yayınlanan Söke Belediyesinin aldığı kararların iptal edilmesi kararı Söke’nin 7 mahallesini ilgilendiriyor. Atburgazı, Bağarası, Güllübahçe, Sarıkemer, Savuca, Sazlı ve Yenidoğan Mahallelerinde yürürlükteki imar planı notlarının geçerli olması yönünde karar alındı. Söke’nin mahalleye dönüşmüş 7 beldesi için ayrı ayrı karar alındı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu tarafından alınan kararda  “

İlimiz Söke İlçesi Atburgazı, Bağarası, Güllübahce, Sarıkemer, Savuca, Sazlı ve Yenidoğan Mahallelerinde yürürlükte bulunan 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına plan notu eklenmesine ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifi Söke Belediye Meclisinin 07.08.2015 tarihli ve 2015/8-163, 164, 165, 166, 167,168, 169 sayılı kararı ile uygun bulunarak 03.09.2015 tarihli ve 201513434 sayılı yazısı ile tarafımıza sunulmuş, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından komisyonumuza havale olunarak incelenmiştir.Söz Konusu imar planı değişikliği kapsamında Atburgazı, Bağarası, Güllübahçe, Sarıkemer, Savuca, Sazlı ve Yanidoğan Mahallelerinde 1/1000 ölçekli uygulama imar plan notlarına;

– Meskun Konut Alanları: mevcut konut alanlarında, binaların zemin katlarında veya bodrum katlarında, sadece günlük ticarete yönelik bağımsız bölümler oluşturulabilir.

– Gelişme Konut Alanları: Gelişme konut alanlarında, binaların zemin katlarında veya bodrum katlarında sadece günlük ticarete yönelik bağımsız bölümler oluşturulabilir.”

İfadeleri eklenmiştir.

İlave imar plan notlarının 3194 Sayılı İmar Kanunu’na ait Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin ilgili hükümleri ile paralellik göstermemesi ve Atburgazı, Bağarası, Güllübahçe, Sarıkemer, Savuca, Sazlı ve Yenidoğan Mahallelerinde konut alanlarının tamamının zemin katlarının ticarete açılmasına olanak sağlamasının uygun olmadığı gerekçeleri ile bu Mahallelerde yürürlükteki imar planı notlarının geçerli olması komisyonumuzca oybirliği ile uygun görülmüştür. İş bu raporumuz hakkında; 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7/b maddesi uyarınca karar alınmak üzere yazımız ve ekli dosyanın Büyükşehir Belediye Meclisine havalesini arz ederiz.”denildi.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi komisyon kararını oy birliği ile onaylayıp “İlimiz,  Söke İlçesi Atburgazı, Bağarası, Güllübahce, Sarıkemer, Savuca, Sazlı ve Yenidoğan  Mahallelerinde yürürlükte bulunan 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına plan notu eklenmesine ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile ilgili Meclis İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporunun komisyondan geldiği şekliyle kabulüne toplantıya katılan üyelerin oybirliği ile karar verildi.”dedi.

“TUNTAŞ: SÖKE BELEDİYE MECLİSİ KARARI ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE AYKIRIDIR”

şule tuntaşSöke Belediyesi önceki dönem Belediye Meclis üyelerinden şehir Plancısı Şule Tuntaş, Söke Belediye Meclisinin aldığı kararın şehircilik ilkelerine aykırı olduğunu belirterek “Söke’nin mahalleye dönüşmüş beldelerini hepimiz yakından biliyoruz. Çoğu konutlar 1 veya 2 katlı. Mahallenin mevcut konut alanlarının tamamında sadece günlük ticarete yönelik bağımsız bölümler eklenmesi şehirciliğe aykırı bir durum. Aydın Büyükşehir Belediyesi doğruyu yapmış ve Söke Belediye Meclisini büyük bir hatadan kurtarmış. Bunun başka bir şeklide belediyeciği bilmemenin ispatıdır. Söke Belediye Meclisinin kararı şehircilik ilkelerine aykırıdır. Her konutun altında ticaret yapılamaz. Böyle bir karar şehrin geleceğini etkiler. İnsanların yaşam kalitesini düşürür.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.