Son Dakika

• No Posts Found

YAĞMURLAR GÖLETLERİ DOLDURDU

Son yağmurlarla birlikte Söke’de göletlerin doluluk oranı yüzde 85’lere bulduğu belirtilirken, göletlerdeki su seviyesinin yükselmesi mahalle sakinlerini sevindirdi.

Söke’de tarımsal amaçlı kullanılan ilk gölet konumundaki Çavdar göletinde doluluk oranının yüzde 85’e çıktığını söyleyen Muhtar Yalçın Pak “Kasım ve Aralık aylarında  Çavdar Göletindeki su seviyesi yüzde 20’lerde idi. Ocak ayındaki yağışlarla birlikte göletin su seviyesi yüzde 85’lere çıktı. Önümüzdeki günlerce yağacak olan yağmurlar ile birlikte su seviyesi yüzde 100’lere ulaşacaktır. Bizim için göletin tamamen dolması önemli. Çavdar göleti şu anda tarımsal amaçlı hizmet veren tek gölet konumunda. Yazın köyde sebze yetiştiriciliği bakımından önemli bir işlevi yerine getiriyor. Haziran ayından Ekim ayına kadar gölette toplanan sularla sebze yetiştiriciliği yapıyoruz. Gölet Aydın Büyükşehir Belediyesi hizmet alanı içinde. 2015 yılında Aydın Büyükşehir Belediyesi göletten sulama yapan mahalle sakinlerine ücret tahakkuk ettirmedi. Bu sene nasıl bir çalışma yapacak bilmiyoruz. Ancak şu bir gercek, gölet Çavdar’a hayat verdi.”dedi.

Öte yandan Aslanyaylası göletinde de doluluk oranının yüzde yüzlerle ulaştığı, ancak sulama şebekesi olmadığı için bu göletin tarımsal sulamada kullanılamadığı–

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.