Son Dakika

• No Posts Found

ADRES DEĞİŞİKLİĞİNİ ZAMANINDA BİLDİRMEMENİN CEZASI 1000 TL.

İçişleri Bakanlığı nüfus cüzdanlarının düzenlenmesi ve dağıtılmasıyla usul ve esasları içeren genelgeyi Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınladı. Genelgeye göre nüfus işlemleri yeni baştan düzenlenirken, Nüfus Cüzdanı yerine kimlik kartı uygulaması getirildi. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde nüfus cüzdanlarının yerine yeni kimlik kartları alacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından Resmi Gazetenin dünkü sayısında yayınlanan genelge ile birlikte yeni kimlik kartları uygulaması ile ilgili bilgiler verildi. Söke İlçe Nüfus Müdürlüğü, Söke’de yaklaşık 116 bin vatandaşın nüfus cüzdanlarının kimlik kartı olarak değiştirilmesi amacıyla gerekli alt yapıyı oluşturduğu ve bu iş için Söke Nüfus Müdürlüğü bünyesinde bir ofisin alt yapısı ile birlikte hazırlandığı öğrenilirken, yeni kimlik kartı uygulaması kapsamında vatandaşların en kısa sürede yeni kimlik kartlarının verilmeye çalışılacağı belirtildi.

Kırıkkale’de pilot uygulamanın sürdüğü bilgisi verilirken, yeni verilecek olan kimlik kartları ile birlikte nüfus cüzdanı ibaresi yerine Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ibaresinin kullanılacağı belirtildi. Yeni kimlik kartları biometrik verilerinde elektronik sistemler aracılığı ile kimlik tespit ve kimlik doğrulama işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla alınan parmak izi, damar izi ve el ayasından elde edilen kişiye özgü bilgiler olarak adlandırıldı. Biometrik veri alınacak kişilerin şahsen müracaatları esas alınırken biometrik veri alınmayacak çocukların kimlik kartı müracaatı anne baba veya vasileri tarafından yapılacak. Merkezi veri tabanında tutulan biometrik veriler kimlik doğrulama işlemi dışında kullanılamayacağı hükmü konurken, kişinin yazılı muvafakati ile kimlik kartını alabilecek. Kimlik kartı talebinde bulunan kişi ile nüfus kütüklerinde kayıtlı kişinin aynı olup olmadığı konusunda tereddüde düşülmesi durumunda mülki amirin emri ile kolluk kuvvetlerine araştırma yaptırılacak. Kimlik kartının kaybı ve değiştirilmemesi nedeniyle yapılacak müracaatlarda, yenisi verilinceye kadar geçerli olmak üzere geçici bilge verilecek.

Evlenme olayını bildirme yükümlülüğünü süresi içinde bildirmeyene yurt içinde Nüfus Müdürlüklerince, yurt dışında ise dış temsilcilikler tarafından 50 TL para cezası verilecek. Bunun yanında Adres değişikliğini süresi içinde yerine getirmeyene 50 TL., gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara bin TL. idari para cezası, yurt içinde mülki idare amirlerince, yurt dışında ise dış temsilciliklerle verileceği belirtildi. Özellikle bin TL. lik gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlara bin TL. lik idare para cezasının can yakacağı belirtilirken, Söke’deki adres hareketleri incelendiğinde yılda 8200’ün üzerinde hareket gerçekleştiği düşünüldüğünde vatandaşların dikkat etmeleri istendi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.