Son Dakika

• No Posts Found

MUAYTHAI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI SÖKE’DE BAŞLADI

Gençlik Hizmetleri ve Spor genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Söke’nin ev sahipliğini yaptığı Tayland Boksu olarak bilinen Muaythai Türkiye Çocuklar, Gençler ve Büyükler Şampiyonası dün açılış töreni ile birlikte Söke’de başladı. Dün saat 14.00 de başlayan açılış töreninde konuşan Söke Kaymakam vekili Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, bölgenin tarihsel konumuna dikkat çekti.

28 Ocak tarihinde başlayıp 7 Şubat tarihinde sona erecek olan Tayland Boksu olarak bilinen Muaythaı Çocuklar Gençler ve Büyükler Türkiye Şampiyonasına 2 binin üzerinde sporcunun katıldığı ve dereceye girecek sporcuların bu şampiyona sonrasında Türkiye’yi değişik şampiyonalarda temsil edeceği belirtildi.

Açılış konuşmasında Türkiye Muaythaı Federasyonu Başkanı Ali Güntay, Söke’de şampiyon olan sporcuların Türkiye’yi değişik yarışmalarda temsil edeceğini belirterek “Bu spor genelde sokak sporcularının yaptığı bir spor olarak bilinir. Sokak çocuklarına sahip çıkmak zorundayız. Bu aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesidir. Muaythaı sporu Türkiye’de pek bilinmiyor. İlk defa adını duyanların olduğunu tahmin ediyorum. Ama Tayland Boksu dediğimizde pek çoğunuz bu spor hakkında biraz olsun fikir sahibi olur. Tayland boksunun adı Muaythaı’dir. Federasyonumuz 2002 yılında kuruldu. 2006 yılından itibaren Türkiye şampiyonaları düzenlemeye başladık. Sporcularımız dünya şampiyonalarına katılıyor. Bu spor dalı oldukça sert bir spordur. Ama kuralları içinde yapıldığında hiçbir sporcu zarar görmez. Bu sporda dışarıda ambulans bekler, ama şu ana kadar hiç kimse yaralanmamıştır. Bu spor dalı sokak çocukları için ideal bir spordur. Bugün Türkiye’de 62 adet spor dalı federasyonu var. Basın’da futbol dışındaki 61 fedarasyon yüzde 1 yer alırken, futbol yalnız başına yüzde 99 basında yer alıyor. Futbolun dışında federasyonlar yok sayılıyor. Söke’de yapılan şampiyonanın ardından dereceye giren sporcularımız Türkiyeyi temsiledecek. Muaythaı sporunda gençlerde Dünya şampiyonuyuz. Bayanlarda bir hayli iyiyiz. Muaythai sporu müzik eşliğinde yapılıyor. Yağlı güreşte olduğu gibi muaythaı sporunda da davul zurnalı müzik kullanılıyor. Sökelilere güzel maçlar izleteceğiz.”dedi.

Söke Kaymakam Vekili Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy’da yaptığı konuşmada “Sporu çok önemsiyoruz. Spor insan fiziğini disipline eden en önemli unsur. Söke’de 2 binin üzerinde çocuk, genç ve büyük muaythaı sporcusu mücadele edecek. Şampiyonanın burada yapılmasında katkısı olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu tür şampiyonalara ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. İçerisinde  bulunduğumuz bölge dünyanın en eksi yerleşim yerlerinden biri. İnsan yaşamı için çok uygun. Burada 22 antik yerleşim yeri bulunuyor. Buranın tercih edilmesi boşuna değil. Bu bölge çok değerli.

Burada dereceye girip madalya almak önemli. Ama asıl önemli olan bu faaliyetlere katılmaktır. Ben buradaki 2 bin sporcuya bu faaliyetlere katıldıkları için teşekkür ediyorum.”dedi. Daha sonra şampiyonanın düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket verildi. Söke Kaymakamı adına plaketi Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy aldı

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.