Son Dakika

• No Posts Found

YEMDE DEVLET KDV’İ YÜZDE 1’E ÇEKTİ, SANAYİCİ YÜZDE 6 ZAM YAPTI

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, hükümetin hayvancılığı desteklemek için yem fiyatlarında KDV oranını yüzde 8’den yüzde 1’e düşürdüğünü belirterek ancak yem sanayicilerinin hemen yüzde 6 zam yaparak bunun hayvan sektörüne yansımasını engellediklerini söyledi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Hükümetimiz hayvancılık sektörünü desteklemek amacıyla yem fiyatlarında yüzde 8 olan KDV oranını yüzde 1’e çekti. Bu durum hayvancılık sektöründe memnuniyetle karşılandı. Uygulama devreye girdi. Biz yem fiyatlarının yüzde 7 oranında KDV indirimi beklerken yem sanayicileri yüzde 6 zam yaparak karşılık verdi. Yani devlet üreticiyi desteklemek için uygulamaya koyduğu bu durumu yem sanayicisi kendi lehine çevirdi. Yemdeki KDV indirimi hayvancıya değil, yem sanayicisine yaradı.

Yem sanayicilerinin zam yapma gerekçelerini anlamış değiliz. Emtiya fiyatları düşerken yem fiyatlarınazam yapmanın gerekçesini anlamış değiliz. Olan üreticiye oluyor. Devlet hayvan üreticisini desteklemek için yola çıkarken yem sanayicisi bunu kendi lehine çeviriyor. KDV’nin düşürülmesi sevincimiz kursağımızda kaldı. Böyle olacağına keşke yemde KDV indirilmeseydi. Yüzde 8’i devlete KDV olarak veriyorduk, şimdi yem sanayicisine veriyoruz.

Yem sanayicilerinin bu durumu fırsata çevirmesine devlet izin vermemelidir. Devlet yem sanayicilerini denetlemelidir. Rekabet kurulu devreye girmeli ve bu oyunu bozmalıdır. Bu uygulamanın üretici lehine devamı sağlanmalıdır.”dedi.

Kocabaş, gübredeki yüzde 18 KDV’ninde yüzde bire düştüğünü belirterek “Korkuyorum, önümüzdeki günlerde gübre sanayicileri gübreyi zam yaparak KDV indiriminin çiftçiye ulaşmasını önleyecekler. Şimdiden önlem alınsın. Çünkü emtiya fiyatları ucuzluyor, zam yapacak bir durum yok.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.