Son Dakika

• No Posts Found

SÜRÜCÜLER, EHLİYETLERİN DEĞİŞTİRİLMESİNDE YAŞANAN BÜROKRATİK İŞLEMLERDEN ŞİKAYETÇİ

Türkiye’de sürücü belgeleri 5 yıl içinde AB ülkelerine uyumlu hale getirilecek.  Bu amaçla 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren sürücü belgeleri değiştirilmeye başlandı. Söke’de de sürücü belgelerini değiştirmek isteyen vatandaşlar, ilçe Emniyet Müdürlüğüne başvuruyorlar. Ancak ehliyetlerin değişimi sırasında yaşanan bürokratik işlemler sürücüleri canından bezdiriyor.

Ehliyetini değiştirmek isteyen vatandaşlar, öncelikle İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor. Vatandaşlara ilçe Emniyet Müdürlüğü’nden sağlık raporu için bir belge almaları gerekiyor. Bu belge ile öncelikle Aile Hekimlerine gidiliyor. Aile hekimi dış görünüş muayenesi yaptıktan sonra gerektiğinde Söke Devlet Hastanesine gönderebiliyor. Özellikle tansiyon, şeker, diyabet gibi rahatsızlığınız varsa sorumluluk almayan aile hekimi sizi doğruca devlet hastanesine sevk ediyor. Devlet hastanesinde en az 4 uzman hekimin muayene etmesi gerekiyor. Bunlar göz, nöroloji, dahiliye ve hariciye. Bu 4 uzmanın olumlu görüşü alındıktan sonra ehliyetini değiştirmek isteyen vatandaş tekrar aile hekimine geliyor. Aile hekiminin verdiği rapordan sonra, ehliyetini değiştirmek isteyen sürücü biometrik resim çektiriyor. Sürücüler yeni sürücü belgesi için 15 TL. harç yatırması gerekiyor. Bu 15 TL. nin 13 TL.si Söke Vergi Dairesine yatarken, 2 TL. si Vakıfbank veya Ziraat Bankasına yatırılması gerekiyor. Özellikle bankaya yatırılacak 2 TL. için vatandaşlar uzun süre bankada kuyrukta bekliyor. Bu paranın yatırılmasından sonra gerekli belgelerle birlikte Emniyet Müdürlüğüne başvuru yapılıyor. Emniyet Müdürlüğü eski ehliyeti alıyor. Yerine A-4 kağıdı üzerine sürücü belgisinin bilgilerinin yer aldığı geçici bir belge veriyor. Bu belgenin geçerlilik süresi 15 gün olduğu ve 15 gün içinde yeni ehliyet adresi geliyor.

Söke Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Refik Karataş, ehliyetlerin değiştirilmesi için prosüdürün çok kolaymış gibi lanse edildiğini belirterek “Durum hiçte öyle değil. Bu şartlarda Türkiye genelindeki 26 milyonunun üzerindeki sürücü belgesi sayısı 3’te 1’i ehliyet alamaz. Şu anda 5 yıllık bir geçiş süreci var. Bundan dolayı bize bu konuda şikayetler çok yoğun gelmiyor. Önümüzdeki günlerde bu konuda şikayetler artacaktır. Ehliyetlerin değiştirilmesi sırasında bürokratik işlemlerin azaltılması gerekiyor. Özellikle ticari araç kullananlar için durum daha sıkıntılı. Benim anlayamadığım durumlardan biri ehliyet harcı ile ilgili olan durum. 15 TL harcın 13 TL.si Vergi Dairesine, 2 TL. si bankaya. Böyle bir durum olmaz. Bu vatandaşa zaman kaybıdır. Sağlık raporu konusunda da aile hekimlerine daha fazla yetki verilmesi gerekiyor. Böyle giderse ehliyet değiştirmede büyük sıkıntılar yaşanır. Şimdiden prosüdürü gören ehliyet değiştirmeden vazgeçiyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.