ÇELTİKÇİ ORTAOKULUNDA YANGIN TATBİKATI

Söke Çeltikçi Ortaokulunda dün saat 14.00 de yangın tatbikatı düzenlendi. Öğrencilere güvenli bina tahliyesinin yanı sıra yangın tüplerinin kullanılması ve yangının güvenli söndürülmesi konusunda bilgiler verildi.

Öğrencilere önce güvenli bina tahliyesi konusunda bilgiler verildi. Aydın Büyükşehir İtfaiye Müdürlüğü’nden gelen itfaiye erleri binanın güvenli tahliyesi konusunda bilgiler verdiler. Öğrencilere yaşanan deprem, yangın, sel baskını gibi durumlarda öncelikle yapmaları gerekenler anlatıldı. Deprem sırasında masa, dolap gibi sabit durumdaki eşyaların yanında oluşacak boşluklara saklanılması istendi.

Yangın sırasında alınacak önemlerde anlatıldı. Yangının ilk çıkış anında hava ile temasının kesilmesi gerektiği belirtilerek ıslah bezlerle yangının üzerine örtülmesi ile yangının büyümeden kolaylıkla söndürüleceği belirtildi. Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye yetkilileri konutlarda en fazla karşılaşılan yangın türünün elektrik kontağından çıkan yangınlar ile mutfak tüplerinden çıkan yangınlar olduğunu belirterek “Pek çok kişi alev alan mutfak tüpünün yanına sokulmak istemiyor. Gerekçeleri de tüp katlayabilir diyorlar. Oysa yanan tüp patlamaz. Yangın tüpleri ile sadece küçük çaplı yangınları söndürebilirsiniz. Unutmayın yangını yangın tüpü ile müdahale ederken rüzğarı arkanıza almak zorundasınız. Rüzğarı arkanıza aldığınızda yangını kolaylıkla müdahale edebilirsiniz. Eğer rüzğar karşınızdan gelirse hem alevler hem de yangın tüpünden çıkan gazlar sizin üzerinize gelecektir.”dediler.

Daha sonra okul bahçesinde öğrencilere uygulamalı olarak yangın söndürme tatbikatı yaptırıldı. Öğrencilere yangın tüpünün nasıl kullanılacağı, emniyet düğmesinin nasıl açılacağı ve tüpün nasıl tutulacağı konusunda bilgiler verildi. Öğrenciler yanmakta olan tüpleri söndürdüler.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.