ÇEKİRGE MÜCADELESİ BAŞLATILIYOR

Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Seyit Yıldız, yerli çekirge mücadelesinin devlet desteği ile başlayacağını belirterek, nisan ayı içinde başlatılacak mücadelenin teknik elamanların gözetim ve denetiminde yapılacağını söyledi.

Seyit Yıldız çekirge mücadelesi ile ilgili yaptığı açıklamada “2015 yılı Bitki Koruma Programı ve Uygulama Prensipleri gereğince; yerli çekirge devlet yardımı mücadelesi olarak programa alınmıştır. Hava şartları da göz önünde bulundurularak İlçe müdürlüğümüz elamanlarınca mart ayından itibaren devamlı kontrol edilmiş ve inficar görülen yerlerde hemen ilaçlı mücadeleye geçilmesi gerektiğine karar verilmiştir. Mücadele mevsimi içerisinde ilçemiz teknik elamanlarının gözetim ve denetimi altında yapılacaktır.

Mücadele çekirgelerin 2-3 yaş arasında toplu halde bulundukları bir evrede ocak usulü yapılacaktır. Bu duruma özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.Aksi halde başarı oranı düşmektedir. Çekirge mücadelesinde kullanılan ilaçlar arılara ve hayvanlara zararlıdır bu bakımdan çekirge ile bulaşık sahalara kadar arı kovanı konulmaması ve sahalarda hayvan otlatılmaması gerekmektedir. İlaçlama yapılacak sahalardaki hayvan sahipleri ile arıcıların zarar görmemesi için vatandaşların uygulaması gerekmektedir. Çekirge mücadelesi meralar ile köyün ortak alanlarında yapılacaktır. Yerli çekirge çıkışının muhtemel olduğu yerlerin kontrol altında bulundurulması ile çıkışları müteakip nimfler toplu halde iken mücadele yapılması sağlanacaktır, mücadele ilaç, teknik bilgi ve alet yönünden desteklenecektir.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.