SEZON ÖNCESİ ÜRETİCİ ENDİŞELİ VE TEDİRGİN

Söke 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer, dolardaki hızlı yükselişin, pamuk fiyatlarını yansımadığını belirterek, Nisan ayında başlayacak olan iş sezonu öncesi pamuk üreticisinin endişeli ve tedirgin olduğunu söyledi.

İsmail Özer,  Söke 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olarak üreticinin ihtiyacı olan girdileri temin ettiklerini belirterek “Hava şartlarına göre üretici Nisan ayının 15’i gibi sezona girer. Söke havasında geçen yıllara göre bu sezon daha az buğday ekimi yaptı. 2015 yılında en az 350 bin dekar alanda pamuk ekiminin yapılacağını düşünüyoruz. Bizde Söke Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olarak hazırlıklarımızı bu doğrultuda yaptık. Bilindiği gibi pamuk üretiminde en önemli girdiler başta akaryakıt olmak üzere gübre, ilaç ve tohumdur. Üretici üretim yapabilmek için bu 4 girdiye bağlıdır. Söke Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Kooperatifi olarak biz bu girdileri geçen yıllarda olduğunu gibi bu yılda vereceğiz. Bu konuda çalışmalarımızı tamamladık. Üreticimiz kooperatifimizden mazot, gübre, ilaç ve tohum gibi girdilerini temin edebilir. Bu sene geçen yıllara göre daha erken başladık. Kooperatifimize gelen üretici üretim için gerekli materyalleri temin edebilir. Üretici bu materyallerin bedelini hasat sezonunda ödeyebilir. Yani kooperatifimize teslim ettiği üründen mahsup ediliyor. Ortaklarımıza kooperatifimize bekliyoruz. Kooperatifimizde üreticinin ihtiyacı olan her şey var. Üretim için ortağımıza büyük bir destek veriyoruz. Önümüzdeki günlerde üreticinin nakde ihtiyacı olması durumunda kredide vereceğiz. Sıkıntı yok. Geçen yıllardan çok daha iyiyiz. Üreticinin güveni her geçen gün artıyor.”dedi

Dünyada ve Türkiye’deki pamuk fiyatlarını da değerlendiren Başkan İsmail Özer “Dolar son iki aylık süreç de Türk lirası karşısında büyük bir değer kazandı. Pamuk piyasalarda dolar ile alınıp satılan bir ürün. Ne yazık ki yükselen dolar kuru karşısında pamuk fiyatlarının pek etkilenmediğini görüyoruz. Dolar 6 birim yükselmişse pamuk fiyatları iki prim yükselmiş durumda. Bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Çünkü pamuk dolara endeksli bir ürün. Dünyada fiyatı dolara bağlıdır. Dolar yükselmişse pamuk fiyatları yükselir, dolar kuru düşerse pamuk fiyatları da düşer. Bugüne kadar durum hep böyle oldu. Bugün durum tersine döndü. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Üretici 20 gün sonra tarlaya girecek. Ancak pamuk fiyatları yerinde sayıyor, dolar kuru ise uçtu. Üretici gelecekten bir hayli sıkıntılı. Durum belirsizliğini koruyor. Sezonun nasıl sonuçlanacağı belli değil. Bu belirsizlik nedeniyle üretici sezon öncesinde endişeli ve tedirgin. Tarlasını boş bırakmak istemiyor. Bak tarlasını ekememiş dedirtmemek için zararı göze alıp tarlasını ekmek isteyen çok sayıda üretici var. Tarla kiraları yükseklerde. Zor bir sezona giriyoruz.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.