ADD’DEN İLK KADIN MUHTAR GÜL ESİN’İN MEMLEKETİ KARPUZLU’YA ZİYARET

Söke Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye’nin seçimle göreve gelen ilk kadın muhtarı Gül Esin’in memleketi Karpuzlu’yu, 30 kişilik temsilci grubuyla ziyaret etti.

Dernek yetkilileri ve üyelerini toplantı salonunda ağırlayan Belediye Başkanı Sayın Tuğrul OZAN, bu ziyaretten çok memnun olduklarını ve bu etkinliğin her yıl tekrarlanmasını istediklerini söyledil. Söke ADD yetkilileri de böyle bir organizasyonun her yıl tekrarlanmasından memnuniyet duyacaklarını belirttiler.

Söke ADD Kadın Kolları Başkanı Aysel ALPTEKİN’in basın açıklamasında “O, biz Türk kadınlarının,”yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layık” olduğumuzu söyler ve der ki; “Dünyada hiçbir milletin kadını, Ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim “ diyemez.

Gerçekten köy ve kasabalarda yaşayan kadınlar her alanda, Kurtuluş Savaşı’nı kazanmak için cepheye gitmiş, çocuğunu yetiştirmiş,evin geçimini sağlamış ve toplumdaki vazgeçilmez yerini bir defa daha ispat etmiştir.. Bir defa daha diyoruz, çünkü Türkler tarihleri boyunca,anaerkil bir yapıda kadın-erkek eşitliğini sağlamış, erkeğinden geri kalmamıştır..

Osmanlı devletinde bu eşitlik bozulmuş; miras, eğitim, evlenme gibi haklarını büyük oranda kaybetmişlerdir. Türk milletinin tarihi geçmişinde ve özünde var olan fakat  özlem haline getirilmiş bu eşitlik hakkını devlet varlığına geçiren devrimci düşünceye ve kişiliğe sahip liderimiz Atatürk, 1926 da Türk Medeni Kanunu ile; bin yıl evvel kaybettiğimiz hakları bize vermenin temelini oluşturmuştur. TBMM, 3 Nisan 1930 tarihinde 1580 sayılı yasa ile, Türk kadınına Yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkını tanımıştır.

1950’de Müfide İlhan Mersin’den seçilen ilk belediye başkanı olarak bilinse de 1930 da bu hak verilir verilmez Yusufeli’nden Sadiye Özaslan ilk seçilen belediye başkanı olmuştur.

Atatürk’ün isteği ile  Yalova’nın Gacık  Köyünden 22 yaşındaki Meliha Manço’ya atama yolu ile ilk kadın muhtarlık görevi verilmiştir.

Ne mutludur ki, seçimle göreve gelen ilk kadın muhtarımız şehrimiz Aydın’dan çıkmıştır. 1933 yılında Çine’nin Karpuzlu bucağında Türkiye’nin ilk seçimle görev alan kadın muhtarı GÜL ESİN dir.

Muhtarlık yaptığı dönemde yaptığı çalışmalarından dolayı Atatürk tarafından ödüllendirilmiştir” dedi.

1933’te Karpuzlu Nahiye merkezi olan Demircidere köy muhtarı seçilerek göreve gelen ve pek çok başarıya imza atan Gül Hanım’ın memleketlisi kadınlar başta olmak üzere tüm kadınlara, Cumhuriyet ile kazanılan haklarını, isterlerse her iş kolunda başarılı olabileceklerini hatırlatan Söke ADD Başkanı Münevver ÖRNEK, dernek çalışmaları hakkında bilgi verirken, Karpuzlu’da Atatürkçü Düşünce Derneği şubesi kurulmasından memnuniyet duyacaklarını, örgütlenme için desteğe hazır olduklarını söyledi.

Söke ADD temsilcileri, başta Karpuzlu Belediye Başkanı Sayın Tuğrul OZAN olmak üzere tüm belediye çalışanları ve Karpuzlu halkına güler yüzlü karşılamaları ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ettikten sonra Karpuzlu sınırları içerisinde yer alan Karia Medeniyeti’nden günümüze kalan antik Alinda kentini gezdiler.

Paylaş

İlgili haberler

Bir yanıt

Bir yorum bırak
  1. Avatar
    edugopohulas
    Şub 25, 2017 - 07:29 AM

    [url=http://without-prescription-buyretin-a.net/]without-prescription-buyretin-a.net.ankor[/url] doxycycline100mgbuy.com.ankor http://cialistadalafillowest-price.net/

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.