SÖKE’DE MİLLETVEKİLLİĞİ SEÇİMLERİNDE 86 BİN 606 SEÇMEN OY KULLANACAK


Söke’nin seçmeni en fazla Mahallesi Çeltikçi olarak belirlenirken seçmeni en az olan mahalleler Bayırtdamı ve Karaatlı olarak dikkat çekti.

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan milletvekilliği genel seçimleri öncesinde Söke’nin seçmen sayısı kesinleştirildi ve geçtiğimiz Salı günü seçmen kayıtları muhtarlıklara dağıtıldı ve mahalle muhtarları dağıtımlara başladılar.

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan milletvekilliği seçimlerinde seçmenler 70 sandık alanındaki 258 sandıkta oy kullanacakları belirtildi. Bu kapsamda 49 mahallesi bulunan Söke’nin toplam seçmen sayısı 85 bin 606 olarak belirlendi. 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Söke’nin toplam seçmeni 84 bin 989 olarak belirlenirken, seçmen sayısının 617 kişi arttığı gözlendi.

Söke’nin seçmeni en fazla olan Mahallesi Çeltikçi olarak ortaya çıkarken Çeltikçinin seçmen sayısı 9 bin 836 oldu. Çeltikçi’yi az bir seçmen farkı ile Yenicami Mahallesi izliyor. Yenicami Mahallesi’nin seçmen sayısı 9 bin 510 olarak belirlendi. Böylece Söke’nin en hızlı büyüyen Mahallesi’nin Yenicami olduğu güzleniyor. Konak Mahallesi üçüncülüğü Atatürk Mahallesine kaptırdı. 7 bin 783 seçmenle Atatürk Mahallesi üçüncü sırada yer alırken, Konak Mahallesi 7 bin 325 seçmenle dördüncü sırada yer aldı.

En az seçmen sayısına sahip olma özelliğini iki mahalle paylaşıyor. Daha önceleri en az seçmeni olan Bayırdamı’nın bu unvanına Karaatlı Mahallesi’de ortak oldu. Bu iki mahallenin seçmen sayıları 53 olarak belirlendi. Bu iki mahalleye 65 seçmenle Güneyyaka Mahallesi izliyor.

SEÇMEN BİLGİ KARTLARI MUHTARLIKLARDA

Söke İlçe Seçim kurulu seçmenlere uyarıp, seçmen bilgi kartlarına mahalle Muhtarlıklarından almalarını istedi. İlçe Seçim Kurulundan yapılan açıklamada “7 Haziran 2015 Pazar günü yapıcak olan milletvekilliği seçimi nedeniyle, seçmen bilgi kartları mahalle muhtarlıklarında 1 Haziran 2015 tarihine kadar dağıtımı yapılacaktır.

Seçmen olan vatandaşlara ait seçmen bilgi kartları seçmenlerin ikamet ettikleri Mahalle Muhtarları tarafından sahiplerine dağıtımı yapılmaktadır. Seçmen olan vatandaşlarımızın ikamet ettikleri mahalle Muhtarlıklarına müracaat ederek, seçmen bilgi kartlarını muhtarlıklardan almaları gerekmektedir.”denildi.

Söke Yenicami Muhtarı Hüseyin Yörük, seçmen bilgi kartlarına dağıtmaya başladıklarını belirterek “Daha önceki seçimlerde seçmen bilgi kartları seçimlerden 3 hafta önce bizlere veriliyordu. Bu durum özellikle Yenicami, Çeltikçi, Atatürk ve Konak gibi mahallelerde dağıtım sorun oluyordu. Çünkü dağıtım süresi kısa tutulduğundan dağıtımda sıkıntı yaşıyorduk. Bu sene ise ilçe seçim kurulu bize dağıtım için daha fazla süre verdi. Yaklaşık 40 günlük bir dağıtım süresi var. Bundan dolayı dağıtımda sıkıntı yaşamayacağız. Söke İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına muhtar arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Vatandaşlar seçmen kartlarını almada geçen seçimlere göre çok daha ilgili ve istekliler. Bizzat kendileri gelip seçmen kartlarını alıyorlar. Söke’de seçimlere katılımın çok yüksek olacağını düşünüyorum.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.