NEMLİ HASAT YAPMAYIN UYARISI

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Deniz Günal, buğday üreticisinin buğdayını hasat etmede acele ettiğini belirterek, şu anda yapılan buğday hasadında nem oranının yüzde 15 ile 20 arasında değiştiği uyarısında bulundu.

Salih Deniz Günal konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Buğdayda hasat zamanı geliyor. Buğdayını bir an önce hasat edip yerine ikinci ürün pamuk ekmek isteyen çiftçi acele ediyor. Bir an önce buğdayını hasat etme telaşına düşmüş durumda. Buğdaylar başağında kurumadan hasat yapılıyor. Bir şeyi hatırlatmakta fayda var. Bu sene Söke Ovasında buğdaylarda verim düşüklüğü yaşanabilir ancak Türkiye’de rekor bir buğday üretimi bekleniyor. Türkiye tarihinde bu güne kadar en fazla buğday üretimi 21 milyon tona çıkmış. Bu sene beklenen üretim miktarı ise 23 milyon ton civarında.

Şunun unutulmaması gerekiyor. Buğday depoda çabuk kurumaz. Nemli buğdaylar kuru buğdaylara da zarar verir. Buğday tarlada çok hızlı kuruyor. Benim üreticilerden isteğim buğdaylar tarlada tam kurumadan hasat etmeleridir. Hasatta nem yüzde 8 ile 10 arasında gelirse biz buna normal kabul ediyoruz. Ancak şu anda hasat edilen buğdaylarda nem oranı yüzde 15 ile 20 arasında değişiyor. Buğdayı nemli hasat etmek verimi de düşürüyor. Ben buğday üreticilerimizin biraz daha bekleyerek buğdaylarını hasat etmelerinden yanayım. Çünkü nemli hasat üreticiyi de mağdur ediyor. Rekoltenin düşmesine neden oluyor.”dedi.

Salih Deniz Günal, buğday fiyatları ile ilgili şu anda belli bir fiyatın oluşmadığını belirterek, fiyatın önümüzdeki günlerde oluşmasını beklediklerini söyledi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.