MİMARLIK VE TASARIM FAKÜLTESİ SÖKE’YE HAYIRLI OLSUN

Söke’nin en
öncelikli sorunlarından biri olan Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile ilgili müjdeli haber geldi. Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi kararı Bakanlar Kurulu’dan çıkmadığı için Söke’deki endişeli bekleyiş yerini sevince bıraktı.

Söke Kaymakamı Mehmet Demirezer cumartesi günü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Cuma günü toplanan Bakanlar Kurulu’nun ADÜ’ye bağlı Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesinin açılması kararı verdiğini belirterek, kararın aynı günkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Kaymakam Mehmet Demirezer konuyla ilgili yaptığı açıklamada “2023 hedeflerimiz arasında Söke Üniversitesi kurulması vardı. Bir yerde üniversite kurulabilmesi için temel şartlardan biri 3 fakültenin olması gerekiyordu. Bilindiği gibi Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesinin açılması için ADÜ senatosunda karar alınmış ve bu YÖK’e gönderildi. Bakanlar Kurulu önüne Türkiye genelinde 70 fakültenin açılması şeklinde YÖK’ten liste gidince Bakanlar Kurulu bu fakülte sayısının düşürülmesi için tekrar listeyi geri göndermişti. Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin açılması Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanarak Bakanlar Kurulu önüne getirildi. Cuma günü toplanan Bakanlar Kurulu aralarında ADÜ’ye bağlı Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile ADÜ Kuşadası Denizcilik Fakültesi’nin de bulunduğu Türkiye’de 28 yeni fakülte açılmasına karar verdi. Bakanlar Kurulu’nun bu kararı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Söke ikinci fakültesine kavuşmuş oldu. Böylece Söke Üniversitesi hayaline bir adım daha yaklaştık.

Söke olarak Türkiye’de ilk üniversiteye sahip olan ilçe olmak için alınan karar çok önemli. İller ilçeler arasında büyük bir yarış var. Herkes yaşadığı kentin daha yaşanabilir olması için devletten destek bekliyor. Devlet desteği önemli.  Ama vatandaşında destek olması şart. Devletten destek alamadık diye bu mücadeleden vaz geçemeyiz. Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi resmen açıldı. Artık geri dönüş yok. Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesine Bakanlar Kurulu onay vermezse diye korkuyorduk. Önceki ADÜ Rektörümüz Mustafa Birincioğlu Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin önüne Söke ibaresini koyması bu fakültenin Söke’nin olmasına sağladı. Devletten  destek alınmasının da önü açıldı. Çünkü açılmayan ve resmiyette olmayan bir fakülte binası için devlet destek olmuyordu.

Önümüzdeki günlerde önce müteahhitlerle, daha sonra özel yurt sahipleri ile toplantılar yapıp destek ve yardım isteyeceğiz. Bize düşen görev bir an önce Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi binası inşaatını bitirmektir.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.