TÜKETİCİLER HAKLARINI BİLMİYOR

Tüketicileri Bilinçlendirme Derneği (TÜBİDER) Başkanı Naime Alimoğlu, ülkemizde en büyük sorunun tüketicilerin haklarının neler olduğunu bilmemesinden kaynaklandığını belirterek, hakkını bilmeyen tüketicinin doğal olarak hakkını arayamadığını söyledi.

Söke Kent Konseyi’nin ‘Resmi Nikahsız Evliliğe Hayır Diyoruz’ konulu imza kampanyasına katılan Tüketicileri Bilinçlendirme Derneği Başkanı Naime Alimoğlu, Türkiye’de Tüketicilerin haklarını yeterli düzeyde arayamadıklarını belirterek “Tüketicilerin haklarını arayabilmeleri için öncelikle bir tüketici olarak haklarının neler olduğunu bilmesi gerekiyor. Ne yazık ki tüketiciler haklarının neler olduğunu bilmiyorlar. Bilmediğin hakkını nasıl arayacaksın, doğal olarak arayamazsın. Türkiye’de Tüketiciler bilinçli değil. Bizim görevimiz bu konuda tüketicileri hakları konusunda bilinçlendirmek. Tüketicileri haklarını arama yollarını öğretebilmeyi hedef aldık.

Bugün tüketicilerin karşısında duran en önemli sorun bankalar tarafından çeşitli adlar altında alınan ücretler geliyor. Tüketici bankaların haksız yere aldığı ücretleri geri alabilmek için Kaymakamlıklar bünyesinde kurulan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlıklarına başvuruyor. Bunun için bankalar ile Tüketici Sorunları Hakem Heyeti arasında mekik dokuyor. Kendisinden haksız yere alınan ücretleri geri almak için büyük bir uğraş veriyor. Biz dernek olarak bu konuda da mücadele ediyoruz. Tüketici haklarını bilirse hakkını arayabilir. Bizde tüketicileri bilinçlendiriyoruz. Şunun bilinmesinde yarar var. Herkes tüketicidir. Tüketici olmayan yoktur. Tüketiciler evresel tüketici haklarını bilmek durumundadır. Tüketici olarak haklarının neler olduğunu en iyi bilen kişi hakkını en iyi arayan kişidir.

Biz TÜBİDER olarak Söke’de bir temsilcilik açmak istiyoruz. Bu konuda çalışmalara başladık. Tüketiciler örgütlenmek zorundadır. Herkesi örgütlenmeye davet ediyorum.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.