Yusuf Ene: İNCİR FİYATI EN AZ 5 TL. OLMALIDIR

Söke 60 Nolu İncir Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Yusuf Ene, incir üreticisinin sezondan umutlu olduğunu belirterek, stoklarda incirin olmamasının fiyatların iyi olacağı düşüncesine yönünde iyimser olduklarını söyledi.

İncirde rekoltenin Ağustos ayı içinde ortaya çıkacağını söyleyen Kooperatif Başkanı Yusuf Ene “Bu sezon Söke dışındaki yerlerde iğlek sorunu yaşandı. Örneğin Germencik’te iğleğin kg. mı 15 TL. ye kadar çıktı. Söke’de böyle bir durum yaşanmadı. Şu anda sorun yok. Ancak bizi korkudan geçen yıl ki durumun tekrarlanması. Geçen sene sezon iyi başlamıştı. Ancak hemen sonra incirler aktı ve ekşimeler meydana geldi. Kaliteli ürün yetiştiremedik. Kalite ve verem kaybı yaşadık.

Söke İncir Kooperatifi olarak incir fiyatının en az 5 TL. olmasını istiyoruz. Bu fiyat geçen yılın fiyatının altında bir fiyat. Ancak geçen yıl durum çok farklıydı. Şu anda stoklarda incir yok. Stoklarda incirin olmaması nedeniyle fiyatlar konusunda iyimseriz. Önümüzdeki günlerde Tariş İncir Birliği yönetimi, Birlik’e bağlı Kooperatiflerin yöneticileri ile sezon öncesi ön bir toplantı yapacak. Kooperatif başkanlarının görüşlerini alacak. Bende bu toplantıda görüşlerimi tile getireceğim. İncir üreticinin beklentisinin incir fiyatının en az 5 TL. olması yönündeki isteklerini ileteceğim. Geçen yıl Söke Tariş İncir Kooperatifi olarak Birlik’e verdiğimiz ürün tahahüdünün yüzde ellisini yerine getiren tek kooperatifimiz. Sökeli incir üreticisi kooperatife sahip çıkıyor. Birlik bu sene iyi bir fiyat açıklarsa üreticinin önceliği yine Tariş olacaktır. Sezona ümitli bakıyoruz. İnşallah sorun yaşamayız.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.