SÖKE ÜNİVERSİTESİ’NİN ÖNÜ AÇIK

Söke’de 6 yıl görev yaptıktan sonra tayini İzmir’in Tire İlçesi’ne çıkan Kaymakam Mehmet Demirezer’e önceki gün akşam muhtarlar bir veda yemeği verdi. Söke Belediyesi Sosyal Tesislerinde verilen yemeğe yaklaşık 35 dolayında mahalle muhtarı katılırken, Söke Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, Kaymakam Mehmet Demirezer’in Söke’ye önemli hizmetler yaptığını belirterek,  Sökeli muhtarlar olarak kendini şükran ve minnetle anacaklarını söyledi.

Kaymakam Mehmet Demirezer’in Söke’de görev yaptığı 6 yıllık süre içinde büyük hizmetlere öncülük yaptığını söyleyen Söke Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk “Söke için öncelikli iki sorun var. Birincisi OSB’nin hayata geçmesi ikincisi de Söke’de fakültelerin sayısının artması. Kaymakamımız Mehmet Demirezer bu iki konuya ağırlık verdi. Söke’ye önderlik yaptı. Kaymakamımız döneminde Sökeliler devasa iki fakülte binası yaptı. OSB’de güzel gelişmeler var. Aydın Büyükşehir olmadan önce köylerin sorunlarının çözülmesi için gece gündüz çalıştı. Kaymakamımız Mehmet Demirezer’e hiç unutmayacağız. Söke’ye yaptığı hizmetler için Kaymakamımıza hep şükran ve minnetle anacağız. Bizlere kırmayıp buraya geldiği için bir kez daha tüm muhtarlar adına teşekkür ediyorum.”dedi

Kaymakam Mehmet Demirezer, özellikle Büyükşehir yasasından önce köylerde üretime dönük projelerin hayata geçirilmesi anlamında muhtarlarla güzel çalışmalara imza attıklarını belirterek “Delicelere zeytin aşısı, zeytin fidanı dağıtımı, menengeç ağaçlarına Antep fıstığı aşılaması, elma fidanı dağıtımı, künar çamı fidanı dağıtımı, hayvancılık projeleri gibi önemli projelere imza attık. Bunları birlikte yaptık”dedi.

Köylerin mahalleye dönüşmesiyle birlikte bu görevlerin belediyelere kaldığını söyleyen Demirezer, inşaatı devam eden Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile ilgilide bilgiler verdi. İsim vererek sınıf düzenlemek için başlatılan kampanya kapsamında 800 bin TL. tutarında hayır severlerden nakit yada çek olarak bağış alındığını belirten Demirezer “Söke Mimarlık Fakültesi için isim yazdırma karşılığında yardım bizim beklentimizden fazla oldu. Kampanyanın bu kadar ilgi göreceğine doğrusu bizde tahmin etmiyorduk. Söke Belediyesi her ay 100’er bin TL. olmak üzere 500 bin TL. katkı yapacak. Yine Söke Ticaret Odası ve Ticaret Borsası 100’er bin TL. verecek. Söke Mimarlık Tasarım Fakültesi’nin tamamlanması için yaklaşık 2 milyon TL. ye ihtiyaç var. Bunun 1,5 milyon TL. si hazır durumda.”dedi.

SÖKE ÜNİVERSİTESİ’NİN

ÖNÜ AÇIK

Kaymakam Mehmet Demirezer Söke’nin 2023 hedefinin Söke üniversitesi olması gerektiğini belirterek “Biz bundan 4 yıl önce Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olarak Aydın’a gelmişti. Orada Abdullah Gül’e Söke Milet Üniversitesi kurulması için bir dosya sunmuştuk. Daha sonra bize dönüldü ve YÖK’ün ilçelerde üniversite kurulmasına sıcak bakmadığı belirtildi. Daha sonra durum değişti. Şu anda aralarında Fethiye’nin de bulunduğu 7 ilçede üniversite kurulma kararı alındı. Bu bağlamda Söke’de de üniversite kurulabilir. Üniversite kurulması için bir yerde 3 fakülte, 1 yüksekokulun olması gerekiyor. Söke’de bir yüksekokul var. Bunun yanında bir İşletme Fakültesi, 1 Mimarlık ve Tasarım Fakültesi mevcut. Söke’de birde 4 yıllık Hemşirelik Yüksekokulu var. YÖK 4 yıllık yüksekokul olmaz diyor. Bu okullara Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüştürüyor. Yani Söke Hemşirelik Yüksekokulu Sağlık Bilimleri Fakültesi oluyor. Böylece Söke üniversite için şartlarını tamamladı. 2023’e varmadan Söke Üniversitesi kurulacaktır. Bunun içine TAYEM’i de katmak gerekli. Kısaca Söke Üniversitesi’nin önü açık. Yeterki siz isteyin. Söke Üniversitesi için mücadele edin ve yılmayın.”dedi.

SÖKE OSB’DE 1 YIL İÇİNDE BİNLERCE KİŞİ ÇALIŞACAK

Kaymakam Mehmet Demirezer, OSB ile ilgilide bilgiler verdi. Söke OSB’de güzel gelişmelerin olduğunu söyleyen Kaymakam Mehmet Demirezer “3 büyük firma Söke OSB’den yaklaşık 380 bin m2 arsa almak istiyor ve kısa sürede yatırıma başlayacak. Bir yıl içinde Söke OSB’de binlerce işçinin çalışmaya başladığını tanık olacaksınız. Ben uzak bir yerde değilim. Size bunun sözünü veriyorum.

Sizler toplum önderlerisiniz. Umutsuzluğa kapılmayın. Yeni gelen Kaymakam’da çalışkan biri. Bu iki projeyi tamamlayacaktır ve Söke iyi yerlere getirecektir. Söke ile gurur duyun. Söke çok güzel. Tire benim Kaymakamlık yaptığım 14. yerim. Güzel olan insanları güzel olan yerdir. Söke’nin insanları güzel. Söke’yi ben, eşim ve annem çok sevdi. Hergün sevinçle gelip görev yaptık. Biz burada seve seve çalıştık. Söke’yi yakın bir yere gidiyorum. Her zaman gelebilirsiniz. Evimiz eviniz olduğunu unutmayın.”dedi.

DDY bölge Müdürlüğünün Çarşamba günü Söke tren garına gelip incelemelerde bulunduğunu söyleyen Demirezer, önümüzdeki günlerde Söke Tren Garı Restorasyonu projesinin ihaleyi çıkacağını söyledi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.