PATLAYAN TRAFO SÖKEYİ ELEKTRİKSİZ BIRAKTI

Söke’de Ağustos ayının en sıcak günleri yaşanıyor. Sıcaklıklar 35 derece ile 41 derece arasında değişirken Sökeliler serinlemek için klimalara yüklendi. Klimalara yüklenilmesiyle birlikte trafolara büyük yük bindi.

Dün Yenicami Mahallesi Şadırvan Sokak üzerindeki trafo elektrik yüküne dayanamadı patlamalar yaşandı. Trafodan dumanlar yükseldi ve bölgede elektrikler kesildi. Saat 13.45 sıralarında gerçekleşen olayın ardından çevrede büyük bir panik yaşandı. Olay yerine Aydın BŞB itfaiyesinin yanı sıra Aydem Edaş arıza ekipleri ve polisler geldi.

Trafoyu açan ekipler aşırı güç nedeniyle yanan parçaları çıkardılar. Trafonun yanan parçaları Aydın’dan getirildi. Saat 16.30 sıralarında trafo onarılarak bölgeye elektrik verildi. İlgililer trafodaki olayın aşırı yüklenmeden kaynaklandığını belirterek “Havalar mevsim normallerinin üzerinde sıcaklık yaşanıyor. Bundan dolayı işyeri ve bürolar klimaları son sistemde çalıştırıyorlar. Aşırı derecede elektrik harcanıyor. Klima sayısı geçen gün artıyor. Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte devreye giren klimaların çektiği elektriği trafolar karşılayamıyor. Ucuz anlatıldı. Trafoda arıza daha büyük olabilirdi. Söke daha uzun süre elektriksizde kalabilirdi.”dediler.

İTFAİYE GİREMEDİ

Yenicami Mahallesindeki trafonun patlamasından sonra vatandaşlar Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesini aradılar. İtfaiye Şadırvan Sokağa kadar geldi. Ancak Şadırvan Sokağa giremedi. Büyük uğraşlar sonucunda park eden araçların sahipleri bulundu. Araçlar kaldırıldı. Ardından itfaiye sokağa girebildi. Trafoda sigortaların ve bazı devrelerin yanmasıyla tehlikenin ucuz atlatıldığını söyleyen vatandaşlar “Trafoda yangın büyük olsaydı ve itfaiyenin acil gelecek olsaydı daha fazla panik yaşanacaktı. Söke’de sadece Şadırvan Sokak değil pek çok ara sokak bu durumda. Söke’nin ara sokaklarındaki evlerde yangın çıksa itfaiye park eden araçlar nedeniyle sokağa giremez durumda”dediler

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.