TARİHTE BUGÜN NELER OLDU?

Tarihte bugün bundan 151 tam yıl önce 17 Ağustos 1864’te Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Hüseyin Rahmi Gürpınar dünyaya geldi.

Edebiyat-ı Cedide dönemi bağımsızlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar, öykü ve roman yazarı olmasının yanı sıra Natüralizmımin bu topraklardaki en büyük ve en önemli temsilcilerindendir. Padişah yaveri bir babanın çocuğu olarak İstanbul’da doğan Hüseyin Rahmi, annesi ölünce babasının yanına Girit’e gitmek zorunda kalır. Bir süre Girit’te kalır ancak babasının evlenmesi üzerine ilkokul çağında anneannesinin yanına İstanbul’a gönderilir. Son olarak burada yaşamını daim ettirmeye başlayan Hüseyin Rahmi, 1878’de Mekteb-i Mülkiyelye girer. Ancak bir süre sonra bir hastalıktan dolayı bu okulu bırakır ve Adliye Nezareti Kalemi’nde memur olarak göreve başlar. Bu görevlerin devamı gelir ve Hüseyin Rahmi daha sonra da Ticaret Mahkemesi’nde Azâ Mülazamı olarak görev yapar.

gürpınar1887’de ise Ahmet Mithat Efendi tarafından çıkarılan Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yazılarını yayımlamaya başlar. Kendi yazılarını yayımladığı Tercüman-ı Hakikat’te Gürpınar, aynı zamanda dünyanın en önemli Fransız isimlerinden çeviriler de yapmaktaydı. Edebiyatımızın en üretken yazarı olarak da anılan Hüseyin Rahmi Gürpınar, söz konusu gazetede ı “Şık”ık  adındaki ilk romanını yayımlar. Daha ilk romanında kendisini belli eden Gürpınar, bu romanda batılılaşma rüzgârına kapılarak olağan dışı komik durumlara düşen kahramanlara yer vermiştir. 1894’te ise Gürpınar, İkdam gazetesine geçiş yapar ve onu edebiyat dünyasına tanıtan yapıtı  ”Mürebbiye””  bu gazetede tefrika edilir. Daha sonra  Metres, Tesadüf ve MNimetşinasi gibi eserleri de bu gazetede tefrika edilerek Hüseyin Rahmi ismi müthiş bir hızla yayılır. İstibdat günlerinin gelindiğinde ise sansür, Hüseyin Rahmi’nin eserlerine de darbe vurur ve iAlafrangaA romanı yasaklanır ancak takvimler 1911’i gösterdiğinde romanın adı i”Şıpsevdi”ıp  olarak değiştirilir. Bir süre sansür yıllarında bir kenara çekilen Hüseyin Rahmi Meşrutiyet’in yeniden ilan edilmesi ile soluğunu belli eder. Bu dönemde kendisi gibi Edebiyat-ı Cedîde bağımsızlarından Ahmet Rasim ile ımBoşboğaz ile Güllâbia adında bir mizah dergisi çıkarır. Pazartesi ve perşembe günleri çıkan bu dergi 37 sayı boyunca mizahı en güzel haliyle insanlara sunmuştur.

mürebbiyeHüseyin Rahmi Gürpınar, 1924’te yayımlanan t”Ben Deli miyim”” adlı romanının ahlaka aykırı olduğu iddiasıyla yargılanır ancak beraat eder. Bir dönem Kütahya Milletvekilliği de yapan Hüseyin Rahmi Gürpınar, 8 Mart 1944’te hayata veda eder.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın 40 adet roman, 8 adet öyküsü ve 4 adet de oyunu bulunmaktadır.

Saygılarımla…

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.