BİYOLOJİK MÜCADELE DESTEKLEME ÖDEMESİ HAKKINDA

Bitkisel üretimde biyolojik veya biyoteknik mücadele destekleme ödemesi uygulama tebliği’nin yayınlandığı belirtilerek, zirai ilaç kullanımının azaltılmasının amaçlandığı belirtilerek tebliğ ile ilgili üreticilere bilgi verildi.

Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bakanlığımızca zirai ilaç kullanımının azaltılması ve kalıntının önlenmesi amacıyla örtüaltı bitkisel üretimde ve açıkta domates, turunçgil, elma, bağ üretiminde biyolojik veya biyoteknik mücadele yapan üreticilere destekleme ödemesi yapılması için düzenlenen uygulama tebliği resmi gazetede yayınlarak yürürlüğe girmiştir. Ülkemizde bitkisel üretimde arız olan zararlı organizmalara karşı biyolojik veya biyoteknik mücadelenin yaygınlaştırılması ile kimyasal ilaç kullanımının azaltılması amaçıyla örtü altında ve açık alanda bitkisel üretimde, destekleme kapsamına alınan ürünler ve destekleme ödeme miktarları alınmıştır.

Açık alan turunçgilde Akdeniz meyve sineğine karşı feromon + tuzak kullanımı için tahsis edilen dekar başına 35 TL. desteklemeden, tuzak kutusunun en az 5 yıl kullanma ömrü bulunmasında dolayı daha önceden tuzak kutusu olup da sadece feromon kullanan üreticilere dekarda 20 TL. olacak şekilde destekleme ödemesi yapılacak.

Üreticiye yapılacak olan destekleme ödemesi miktarı, üreticinin biyolojik veya biyoteknik mücadele amaçıyla yaptığı harcamaları gösteren fatura bedelinin, mücadele yaptığı toplam alanına bölünmesiyle elde edilecek olan dekara maliyetini geçemez.

Örtüaltı biyolojik mücadelede; feroman + tuzak kullanan üreticilere dekarda 110 TL., domateste domates güvesine karşı sadece feromon kullananlara dekarda 60 TL. olacak şekilde destekleme ödemesi yapılacak. Açık alanda domateste biyoteknik mücadelede; feromon + tuzak kullanan üreticilere dekarda 35TL., domateste domates güvesine karşı feromon kullananlara dekarda 20 TL. olacak şekilde destekleme ödemesi yapılır.”dedi.

Destekleme ödemesi için gerekli şartları da açıklayan Seyit Yıldız “Örtüaltı üretim yerinin ÖKS’de açık alanda üretim yerinin ÇKS’de kayıtlı olması gerekir. Biyolojik veya biyoteknik mücadelede kullandığı BKÜ’ye ait faturaya sahip olması, bitkisel üretimde kullanılan bitki koruma ürünlerinin kayıtlarının tutulması ve izlenmesi hakkında yönetmelik gereği ÜKD kayıtlarının tutulması gerekli.

Desktekleme başvurusunda bulunulacak alanda tüm bitki koruma faaliyetlerini bakanlık tarafından belirlenen entegre mücadele prensiplerine göre gerçekleştirmiş olmadır. Tebliğ kapsamında destekleme başvurusunda bulunulan BKÜ’nün Bakanlık tarafından belirlenmiş ruhsatlanma koşulları doğrultusunda uygulanmış olmalıdır.

Örtüaltı faydalı böcek kullanan üreticilerin seralarında giriş ve havalandırma açıklıkları tül ile kapatılmış olması gereklidir. Üreticilerin zeytinde zeytin sineğine karşı biyoteknik mücadelede ruhsatlı olan feromon + tuzak desteğinden yararlanabilmeleri için bireysel olarak en az 60 dekar zeytinlik alanda biyoteknik mücadele yaptığını beyan etmesi veya toplam 60 dekar ve üstü olacak şekilde birleşen üreticilerin ortak başvuru yapması ve başvuru yapılan alanda tüm üreticilerin uygulama yapması gerekiyor.

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren biyolojik veya biyoteknik mücadele yapan üreticilerin ürün bazında son başvuru tarihleri elma ve bağ için 31 Ağustos 2015, açıkta domlates ve zeytin için 30 Eylül 2015, turunçgil ve nar için 30 Ekim 2015 ve örtü altı içinde 31 Aralık 2015 tarihi mesai bitimine kadar, başvuru dilekçesi ve gerekli belgeler ile birlikte ÇKS ve/veya ÖKS kayıtlarının bulunduğu il ve ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.