DOLARIN ARTMASI ÜRETİCİYİ ENDİŞELENDİRİYOR

Söke Ziraat Odası yönetim Kurulu üyesi Muzaffer Kovancı, doların artmasıyla birlikte yükselmiş gibi görünen pamuk fiyatlarının üreticiyi memnun etmediğini belirterek, tüm girdilerinde dolar kuru üzerinden borçlanan üreticinin bu durumdan daha zararlı çıkacağını söyledi.

Muzaffer Kovancı konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Doların yükselişiyle birlikte pamuk fiyatları da yükseliyor. Bu durum ilk bakışta çok güzel. Ancak birde bu durumun diğer tarafı var. Bilindiği gibi bizim tüm girdilerimiz döviz üzerinden alınıp satılıyor. Mazot, gübre, ilaç ve tohum gibi girdilerimizde dolara endeksliyiz. Dolar TL. karşısında 10 kuruş değer kazanırsa örneğin gübreye 30 kuruş zam geliyor. Yani doların zamlanması girdi maliyetlerimize bire üç etkiliyor. Buda maliyetlerimizin yükselmesine neden oluyor.

Bunun yanında tarım alet ve makinelerini alırkende dolar bazlı alıyoruz. En çarpıcı örnek pamuk toplama makineleri ile ilgili. Bilindiği gibi pamuk toplama makinelerini yurt dışından ithal ediyoruz. Ödemelere de dolar üzerinden ödüyoruz. Bu sezon Söke Ovasına yeni 20 dolayında pamuk toplama makinesi girdi. Üretici dolar kuru üzerinden borçlandığı için doların yükselişinden son derece endişeli. Pamuk üreticisi olarak doların bu yükselişinden memnun değiliz. İnşallah sezonda büyük sıkıntılar olmaz. Yağmurlar yağmadan mahsulümüzü toplarız. Kısacası üretici diken üstünde.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.