SAHTE PARAYA DİKKAT

Kurban bayramı tatilinin uzaması ile birlikte tatil ve emeklilerin yoğun olarak yaşadığı Aydın’da da nüfus hareketliliği başladı.

Alışverişin yoğun olduğu Bayram tatilinde piyasaya yüklü miktarda sahte para sürüleceği yolundaki söylentiler üzerine yetkililerin yanı sıra vatandaşlar da tedbirleri artırdı. Pek çok esnafın imdadına ise sahteparayı belirleme kalemleri yetişiyor.

Aydın’da yoğunluğun başlaması ile birlikte kalpazanların da iş başına geçtiğini belirten esnaflar, son günlerde sahte para olaylarında yoğunluk yaşanmaya başladığını belirttiler. Kalpazanların özellikle yaşlı ve başı kalabalık olan kişileri tercih ettiği belirtilirken, yetkililer alışveriş esnasında parayı alan kişilerin özellikle büyük paraları mutlaka kontrol etmesini tavsiye ettiler. En kolay ve garanti kontrolün sahtepara belirleme kalemi olduğu belirtilirken yetkililer yoğunluğun yaşandığı bu günlerde satış yapanların yanlarına yardımcı almasını da tavsiye ettiler.

“TÜM İŞYERLERİNİ YOKLUYORLAR”

Kalpazanların esnafı tek tek yokladığını ve gözlerine kestirdikleri kişiyi bir paket sigara ya da iki ekmekle kandırıp hem sahte para verdiklerini hem de o paranın üstünü alarak esnafa sahte paranın iki katı zarar verdikleri belirtildi. Sahtepara mağdurlarından Aydındaki esnaflardan Güner Özyılmaz kalpazanların oldukça bilinçli davrandığını belirterek “Bir işim dolayısıyla bakkalı kısa süreliğine anneme bıraktım. Yarım saat demedi geldim hemen 100 TL sahte para verip sigara almışlar. Özellikle şu bayram tatili süresince başta esnaf olmak üzere tüm vatandaşlarımızın uyanık olmasını tavsiye ediyoruz” dedi.iha

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.