DSİ, SARP DERESİ İÇİN ARAZİ SAHİPLERİNDEN MUVAFAKATNAME İSTEDİ

Gazeteniz YeniSöke’de yayınlanan Bağarası’nın içinden geçen Sarp Deresi ile ilgili haberler üzerine, Orman ve Su İşleri  Bakanlığı DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’nden cevap geldi. Gazeteniz YeniSöke haberlerinin konu edildiği açıklamada, konunun acil çözümü için öncelikle arazi sahiplerinde muvafakatname alınması gerektiği bildirildi.

Söke Kaymakamlığı aracılığı ile Yeniköy Mahalle Muhtarlığına DSİ tarafından gönderilen açıklamada “İlgi yazınız ve ekindeki Söke İlçesinde günlük olarak yayınlanan YENİSÖKE GAZETESİ’NİN 03/ 09/ 2015 ve 29/09/2015 tarihli nüshalarında “Yeniköy Mahallesi risk altında” başlıklı haberde geçen nüshalarla ilgili incelenenin yapılarak sonucundan bilgi verilmesi talep edilmektedir.

Yapılan incelemede söz konusu gazete haberine konu olan derenin Bağarası içinden geçerek Menderes’e bağlanan Sarp Deresi olduğu tespit edilmiştir. Sarp Deresi’nin Bağarasının yerleşim yeri içinden geçen bölümü önceki yıllarda çift taraflı kağir duvar olarak ıslah edilmiştir. Sarp Deresinin ıslahı tamamlanan bölümünden sonraki kısmı ise Koçarlı-Bağarası  Sulaması 2. kısım inşaatı içersinde yer almaktadır. Koçarlı  -Bağarası  Sulaması 2. kısım inşaatı işinin 2015 yılı içersinde inşaat ihalesi yapılacaktır. İnşaat ihalesinden sonra belirtilen derenin ıslahı ile ilgili çalışmalara başlanacaktır.

Ayrıca konunun aciliyeti nedeniyle “Akarsu ve Dere Yataklarının ıslahı” konulu 2015/5 nolu Başbakanlık genelgesi çerçevesinde, derenin –ıslah çalışmasının başlayabilmesi için ıslah güzergahı boyunca gerekli kamulaştırmanın yapılarak güzergahın sorunsuz olarak idaremize teslim edilmesi hususunda Kurumumuz tarafından 07/10/2015 tarih ve 652669 sayılı yazı ile Aydın Büyükşehir Belediyesine yazı yazılmıştır. Aydın Büyükşehir tarafından gerekli yer tesliminin yapılması halinde makineli çalışma ile Sarp Deresi’nin ıslahı gerçekleştirilebilecektir.

Ancak bu çalışmaların zaman alacak olması ve konunun aciliyet teşkil etmesi nedeniyle Sarp Deresi kenarında arazisi bulunan vatandaşların muvafakatlarının alınarak kurumumuza ulaştırılması halinde makine imkanlarımız çerçevesinde öncelikle Söke Koçarlı Karayolundan başlamak üzere dere güzergahı boyunca makineli ıslah çalışması yapılabilecektir.”denildi.

Yaniköy Mahalle Muhtarı Casim Karayiğit Sarp Deresi’nin Yeniköy sınırları içindeki güzergahının belli olduğunu belirterek “Asıl sıkıntı Bağarası içinde kalan kısmında. Çünkü Bağarası toplulaştırma dışına çıkarıldığı için belirsizlik var. Sarp Deresi kenarında arazisi olanlar Bağası çiftçileri. Onlara zarar vermiyor. Yeniköy’e zarar veriyor. Onlarda muvafakat vermeye yanaşmazlar. Eğer Çarşamba günkü Söke Merkeze yağan yağmur Bağarasına yağmış olsaydı Yeniköy tamamen su altındaydı. Çünkü toplulaştırma ile Yeniköy bölgesindeki kesikler bozuldu. Su bu kesiklerden gidiyordu. DSİ’nin cevabı bize tatmin etmedi. Derenin ağzı Yeniköy içinde bırakılmış durumda. Bize yağmur yağmasın duası etmekten başka seçenek bırakılmadı.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.