AĞLAMAK GELİYOR İÇİMDEN – 1 Huzurla Keder…

bilal işgörenTek başıma burada kalbimin içindekileri izlemeye başlayacağım. Alışık olduğum durumlardandır bu. Zaten yalnızlığımı bu yüzden seviyorum diyebilirim. Nedendir bilinmez ama insan yalnızken kendisini dinlemeye veya bazen de bağdaş kurup kendisiyle sohbet etmeye daha çok vakit buluyor.

İnsanda çözülmesi gereken ne çok düğüm var! Ki bu düğümleri çözmeyi de daha çok yalnızlar başarabiliyor. Yalnızlık sessizlik demektir. Yalnızlık gürültüden uzak olmayı gerektirir. Böylece sessizliği dinlersin gizemi/tılsımı sezersin. Yalnızlık dinlemek, dinlenmek demektir.

Bir kâse içinde bal aldım önüme; bir kaşık balla, gözlerim kapalı ümitlerimi tekrar ediyorum zihnimde. Ağzımdaki tat gidene kadar daldığım hülyadan çıkmak istemiyorum. Uyanmak istemiyorum düşlerimden. Şans umuyorum geleceğe dair.

Umutlar dua, nasipler şükürdür. Nasibi bekliyorum en beklenmedik yerden. Bir gün ansızın gelecek olan iyiliklerin, güzelliklerin daha şimdiden içimi kıpır kıpır eden hazzını yaşıyorum. Düşlerimden uyanmak istemiyorum. Hayallerimdir bana hayat veren. İçimde uçuşan kelebeklerin bir sebebi var. Bir duygu var ki onun dalgasında dalgalanır insan. Sahi insanın bir anda heyecanından yerinde duramaz halini açıklayan o kelime nedir?

Umut mu?

Evet Umut…

Peki, umutsuz yaşanabilir miydi?

Ne mümkün!

Umudun getirisi; hafif korku yanında daha çok huzur mudur?

O halde ümitsizlikte daha çok keder midir?

İnsan hangisini seçer?

Umut ekmek elimizden gelmeyecek bir şey değilse, ümitsizliğe düşmek insanın gücünü yitirmesiyle alakalı bir şey midir?

Evet.

Peki, ümitsizliğe karşı dayanıklı olmanın sırrı nedir?

İşin mantığını çözmektir sanırım; sırrını çözmektir. Zira insan ancak sırra erince, muradı bilince istediklerine erişebiliyor.

Genel deyişi bilirsiniz; zor olan mümkündür, imkânsız olansa biraz vaktimizi alır sadece. Umudun yanında sabrı besleyenler beklemeyi bilecektir. Sabırsız umut; saman alevi heyecandan, asılsız yanılgıdan ve geçici hevesten başka bir şey değildir. Umudun yanında sabrı besleyen insan bir gün nihayet beklediğini bulacaktır. Er ya da geç… Bu bizim meselemiz değildir. Zamanı tayin eden Allah’tır. Bize düşen sabırla beklemeyi bilmektir.

Umutsuz yaşanmaz. İstemeden verilmez. İstemeyi bilenler ve sabredenler er ya da geç istediklerine ulaşacaktır. Bununla ilgili çok güzel bir söz vardır ki hem umudum hem tesellim oluyor. Büyük âlim ve mutasavvıflar arasında büyük bir hakikati ifade etmek üzere kullanılan bir kelam-ı kibardır, aslı Farsçadır ve mealen şöyledir: “Vermeyi istemeseydi, istemeyi vermezdi.”

Sabır da yorulur biliyorum. Ama diz çöküp baş eğmenin felaketimiz olduğunu biliyorsak eğer; başımız her zaman dik, gözlerimiz ileride, hedef ve arzularımıza ulaşabilme metaneti içinde, emin adımlar atma gayretiyle, tüm sıkıntıların üstesinden gelip dayanmalıyız, dayanabilmeliyiz, dayanmak zorundayız.

Yaşayabilmenin sırrı; umudu heybetimizden eksik etmeyişimizdedir. Umut, damarlarımızdaki akan kanla dolaşmalıdır tüm hücrelerimizde. Umutla beslenmeliyiz. Umutlu insan, doğan her günden haz alır. Batan güneş umutlu insanın huzurudur. Umutlu insanın gözleri parlar. Enerji verir çevresine, önce kendisine… ‘Mutlu’ olmak ‘umutlu’ olmakla başlayıp sürecektir.

Umudu tükenmişlerin sürüklenip düşeceği kara deliğin adı kederdir. Kederle acılar baş gösterir, zevk alınmaz karanlık bir âlem olur dünya. Umudun besin kaynağı sabırdır. Sabırla umut edebilenler için dünya; cennet olur. İsteyin! Sabırla umudu eksik etmeyin heybenizden.

Konuşmadan anlatan,

Söylemeden dinleten,

Yaklaşmadan öpen,

Dokunmadan sarılan birini arar insan,

Cinsiyete değil, ruha müptela.

Çağırsam duymazsın.

Keşke dinleyebilsem sessizliğimi…

Yazsam bitmez,

Keşke okuyabilsen yüreğimi…

Anlatsam yetmez,

Keşke bilsen derdimi…

Vefa, şefkat, samimiyet…

Birleşen sevda olur.

Birde tutku varsa,

Aşkla bakar gözler.

Gözler gönlün elçisi,

Zeval olmasın sevgili.

Saygılarımla…   Ağlamak Geliyor İçimden – 2 (Bencilliğin Yalnızlı) haftaya aynı gün Gazeteniz YeniSöke’de…

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.