Kadın Girişimciler Ege Bölge Başkanı Esen Türker: “DİPLOMA İŞ YAPMIYOR”

Aydın Kadın Girişimciler İcra Kurulu ve Ege Bölge Başkanı Esen Türker, Global Girişimcilik Haftası nedeniyle Söke Ticaret Odası Konferans Salonunda düzenlenen girişimcilik konusunda yaptığı konuşmada, girişimciliğin hayata bakış olduğunu söyledi. Aydın Kadın Girişimciler İcra kurulu tarafından düzenlenen girişimcilik kursuna yaklaşık 150 kişinin başvurduğu ve bu 150 kişiden 50’sinin kursa katılması uygun görüldü. İki farklı grup halinde yapılan kursun ilgi gerçekleştirildi. Eğitmen Aslıhan Bostancı, kursa katılanlara girişimcilik eğitimi verdi. Aydın Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Esen Türker ve Söke Kadın Girişimciler üyeleri de kursu izledi.

Girişimcilik eğitimi kursu sonunda kursiyerlere yönelik bir konuşma yapan Aydın Kadın Girişimciler İcra Kurulu ve Ege Bölge Başkanı Esen Türker kendisinin aynı zamanda Sökeli olduğunu belirterek “Memleketim Söke’ye bağlı Bağarası mahallesidir. Bağarası şartlarında okudum. Hayata genç girişimci olarak başladım. Girişimcilik bir hayat felsefesidir. Yaptığınız işi en iyi şekilde yapmanız gerekli. Evinizde bile olsa bu işi in iyi şekilde yapmalınız. Evinizde bir kek mi yapıyorsunuz bu en iyi kek olmalıdır. Hayalinizi en iyi şekilde hayata geçirdiğinizde girişimci olursunuz. Toplumda üreten kadın erkeklerden bir adım dana öndedir. Bizim farkımız annelik. Günümüzde hızlı düşünen kadınlara ihtiyaç var. Hayatta her şey bizim istediğimiz gibi olmaz. Her şeyden şikayet etmek bir hastalıktır. Bu şikayetler bizi etkiliyor.

Herkes yaptığı en iyi işi yapmalı ve bu işi nasıl daha iyi yapabileceği konusunda araştırma yapmalıdır. Toplum her şeyi bilir. Düzgün giden bir işi nasıl bozabilirim diye bir hastalığımız var. Birileri bir şey söyler ve söylenen şeyler giderek büyür. Bir araba düşünün. Bu arabada direksiyon mu yoksa pedal mı önemli. Aslında ikisi de önemlidir. Bunu bir takım işi olarak düşünün. Bizim en büyük hastalığımız yapabileceğimiz en iyi işi yapmak yerine şurada bir iş yeri açılmış, çok iyi iş yapıyor, aynısını bizde açalım diyerek hemen alternatif bir işyeri açıyoruz. Tabi bu işyeri sürdürülebilir olmuyor. Bir sokakta aynı işyerinden 3-4 tane olunca bir süre sonra bu işyerlerinin tek tek kapandığını şahit oluyoruz.

Siz üretim ayağını en iyi yapın. Üretimi sürekli geliştirin. Başarı için başladığınız yere ne kadar önem verdiğiniz önemli. Üniversite bitirmek çok önemli bir iş değil. Büyük çoğunluk üniversiteyi bitiriyor. Asıl hayat diplomayı aldıktan sonra başlıyor. Diploma iş yapmıyor. En iyi çalışan en fazla yorulandır. Bir iş yaparken gördüğünüzle yaşadığınız aynı değildir. Biz bulunduğumuz noktadan hep şikayet ediyoruz. Her dönemin bir ruhu vardır. Dünün kahramanı olmanız önemli değil, bugün ne yaptığınız önemlidir.”diyerek global girişimcilik kursuna katılan kursiyerlere öğütler verdi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.