SÖKE İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN NİTRAT AZOTLU GÜBRE UYARISI

Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, nitrat azotlu gübre uyarısında bulunarak, ihtiyaçtan fazla nitrat azotlu gübre talep edenlerin İlçe Emniyet Müdürlüğüne, ilçe Jandarma Komutanlığına ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirilmesi gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili dün bir yazılı açıklama yapan Seyit Yıldız “Nitrat azotu içeren % 26 CAN, % 33 Amonyum Nitrat Nitrat, potasyum Nitrat, ve Sodyum Nitrat gübrelerinin yurt içinde satışı, nakli ve stok bildirimleri ile ilgili usul ve esasları belirlemek amacıyla Nitrat Azotu içeren kimyevi gübrelerin satışı, Nakli ve Stok bildirimlerinin kontrolüne dair  2015/42 sayılı tebliğ 10 Ekim 2015 tarih ve 29498 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve Nitrat Azotu içeren Kimyevi Gübrelerin Kontrolü Genelgesi yürürlükten kaldırılmıştır.

İlçemizde faaliyet gösteren Kimyevi Gübre Bayilerinin ilçe müdürlüğümüze vermiş oldukları icmal ve ek icmallerin formatlara uygun olarak düzgün ve düzenli doldurulması gerekmektedir. Ayrıca bayilerin çiftçilere sattıkları Nitrat Azotlu Gübrelerle ilgili tebliğin 5. madde 4 ve 5. bentlerine özellikle dikkat etmeleri;  çiftçinin belgelendirdiği arazi miktarı ve ürün türüne dikkat ederek satış yapmaları, ihtiyaçtan fazla veya arazisi olmadığı halde gübre talep edilmesi gibi şüphe uyandıran hallerde durumu İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığına ve İlçe Tarım Müdürlüğümüze bildirmeleri gerekmektedir. Bayiler düzenledikleri Çiftçi Yol Kontrol Belgesini kırmızı kaşe basarak onaylamalıdır. Söz konusu gübrelerle ilgili olarak tebliği hükümleri doğrultusunda gerekli kontrol izleme ve değerlendirmelerin hassasiyetle yapılması gerekmektedir.”diyerek uyarılarda bulundu.                                                  —

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.