SEBZE FİYATLARI KATLADI

Yılbaşı öncesi başlayan soğuklar nedeniyle tarla ürünü sebzeler yerini sera ürünü sebzelere bırakırken, sebze fiyatlarının neredeyse 3 kata varan oranlarda arttığı belirtildi. Daha 2 hafta önce fiyatı 3 TL. olan biber birden 10 TL.ye yükseldi. Söke Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Bülent Çalışkan, fiyatların şubat ayı sonuna kadar bu şekilde devam etmesini beklediklerini söyledi.

İki hafta önce Söke Çarşamba Pazar yerinde domatesin 1,5 TL. ile 2 Tl. arasında satılırken dün 3 TL. ile 4 TL. arasında patlıcan’nın fiyatı 1,5 TL’den 5 TL’ye, biberin fiyatı 2 TL.den 10 TL.ye, fasulye 6 TL.ye, salatalık 3 TL.ye lahana ve karnabahar büyüklüğüne göre 3 TL. ile 6 TL.ye yükseldiği görüldü. Elma ve narenciye fiyatları ise sebze fiyatlarına göre biraz daha ucuz olduğu dikkat çekti.

Söke Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Bülent Çalışkan, bu aylarda sebze yetiştirme maliyetlerinin yüksek olduğundan söz ederek “Havalar soğuk ve yağışlı. Bundan dolayı tarla ürünleri artık kalmadı. Bundan sonra sebze yemek isteyen sera ürünlerinden tüketmek zorunda. Bilindiği gibi seralarda sebzenin yetişmesi için uygun Sıçaklığın sağlanması gerekiyor. Isıtma maliyeti artırıyor. Bundan sonra sebzeler sera dışında yetişmez. Şubat ayı sonuna kadar sebze fiyatları bu düzeyde gider. Aslında fiyatlar mevsimine göre pahalı değil. Bize göre fiyatlar normal. Salatalık önceki gün 1,7 TL. ile 2 TL. ile arasındaydı. Dün bu fiyat 2,3 TL.ye yükseldi.”dedi.

Söke’de Pazar yeri işgaliye ücretlerinin 64,5 TL’den 80 TL.ye yükseltildiğini söyleyen Bülent Çalışkan “Pazar yeri işgaliye ücretlerinin yükseltilmesinin esnaflarda hoşnutsuzluk yarattığını belirterek “Belediye gelirleri kanununda bu yetkileri var. Yaptıkları artış yasal. Geçen sene zam yapmamışlardı. Bu sene işgaliye ücretlerini artırdılar. Yapacak bir şey yok. Yasal artış yaptıkları için bizim elimizden bir şey gelmiyor.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.