HAFTANIN YORUMU – DÜNYADAN—ÜLKEDEN VE YÖREDEN

mustafa uluçay“KURTLAR SOFRASININ KUZULARI, SULANDIRMIŞTIR HEP ŞOM AĞIZLARI” diye bir atasözü vardır; ne kadar da doğru söylenmiş.Suriye de sivilleri ve özellikle okulları bombalayıp çocukları öldürenler için bundan başka söylenecek bir söz var mıdır ki? Evet aziz okurlarım, gelişmiş dünya devletlerinin süper olanları başta olmak kaydı ile hepsi Ortadoğu’da. Arap ülkelerine ve tabi özellikle de İslam devletlerine yönelmiş durumdalar. Amerika ve Rusya başı çekmekte ve Çin de  herhangi bir şekilde gizliden destek vererek durumu idare etmektedir. Nedense Hindistan yok. Gerçi onun böyle bir şekilde dünyaya açıldığı hiç olmamıştır. Neyse, Ortadoğu’nun yer altı zenginliği petrol ve doğalgaz bunların hep iştahını kabartmış.Bu bir yanıltma mı bilmiyorum ortada bir şayia daha dolaşıyor.”Orada bir başka şey daha varmış, onun için şimdi burada yoğunlaşıyorlarmış.” Yani, yalan mı, doğru mu belli değil.Onların sözlerine inanılmaz ve güvenilmez. Ancak, çok önemli hesapları oldu bir gerçektir. Enteresandır, bu arada önemli bir gelişme, Çin ekonomisinin bir kriz içinde olduğu ve dünya borsasını ciddi etkilediği halde vaveyla koparan yok. Diğer taraftan Amerika siyasi açıdan Başkanlık seçimi hazırlığı içinde. Rusya ise ekonomik açıdan pek öyle iç açıcı bir durumda olmadığı halde, Suriye de sivilleri vurmaya devam ediyor. Yani, sözün özü böyle olduğu halde hepsi Ortadoğu da. Demek ki, orası önemli bir bölge ve önemli şeyler bünyesinde barındırıyor. Bu arada, Suudi Arabistan ile İran’ın da arası açıldı. Günden-güne aradaki gerginliğin arttığı söyleniyor. Yani, Arap ülkelerinde ve İslam âleminde çatışmalar sürüyor. Bu arada yeni çatışmalara da zemin hazırlanıyor. Bu hengamede İslam ülkelerini bir araya getirilmek için de çalışmalar yapılıyormuş! Kendi içinde anlaşmayı birlik ve beraberliği sağlayamayan bu ülkeler başkalarıyla nasıl bir araya gelir birleşirler, ben pek mümkün göremiyorum. Bu arada BOP ne işe yarıyor, anlamı nedir,şimdiye kadar yaptıklarıyla ilgili ciddi bir yorum getiren olmadı?

HER BİLGİ  İNSANI AYDINLATMAZ!

Ülkemizde bir takım Akademisyen doğudaki PKK ile ilgili çirkin bir bildiri yayınlamış. Demek ki, her bilgi insanı aydınlatmıyor! Evet,ülkemize Suriye’den akın-akın gelip de Ak-deniz ve Ege denizinde boğulanları hergün sosyal medyada görüyoruz. Bunların yasal yolla geleni var ve kaçak geleni var. Ne yazık ki, bunların akıbetleri arkadan gelenlere ders olmuyor. Ben bu trajediyi anlayamıyorum.Adeta Akdeniz ve Ege denizi bu kaçak göçmenlerin mezarlığı oldu. Belki, sadece o kaçaklar Suriye den gelmiyor. Başka ülkelerden Afrika dan da var. Benim garibime giden bu kaçakların bindiği tekneler genellikle batıyor. Birçok insan boğulup ölüyor. Hergün bunlar televizyon ekranlarında görünüyorlar. Bunları gördükler halde yine o teknelere doluşuyorlar, işte bunu benim aklım almıyor.Belki diyenler olacaktır, sen onların çektiği çileyi bilmiyorsun, eğer bilsen böyle demezsin. İyi be kardeşim, görüyoruz işte denizin içinde üst-üste yığılıp şişme bir bota binmişler, batması an meselesi. Nitekim de bindikleri bot, tekne ve her ney ise batıyor.Genellikle çoğu da ölüyor, ama arkadan başkaları geliyor ayni yola giriyor ve bu durum böyle devam edip gidiyor. Daha ne zamana kadar belli değil! Evet, bir tarafta bunlar olurken PKK terörü de devam ediyor.Şehitlerin ardı arkası kesilmiyor, ama bu hengamede akademisyen adıyla bir araya gelen gurup, çoğunluğu Üniversite Öğretim üyesi imişler, devletin PKK ile mücadelesini haksız görür bir bildiri yayınlamışlar. Bu tavrı hareketi düşünebiliyor musunuz? Bunlar, üniversite de gençlerimize ne öğretiyorlardır dersiniz? Ülkemizin doğusunda yaşanan terör olaylarını herkes kınarken, bunlar bu olaylara müdahale eden devleti kınıyorlar.Bunlar nasıl ilim adamı, nasıl aydın insanlar anlamak mümkün değil. Neyse, devlet hepsinin hakkında gerekeni yapacaktır, biz sağduyu sahibi insanlar olarak buna inanıyoruz. O birileri inanmasa da!

REKLAMIN KÖTÜSÜ  

OLMAZMIŞ

Yeni bir yıla girmemiz dolayısıyla devletimizin kurum ve kuruluşları bir takım yatırım ve atılım projeleri için açıklamalarda bulunuyor ve bazı açılışların kurdeleleri kesiliyor. Bu arada hani zamlarda okkalı geliyor. Aslında bunlar her yeni yılda teamül haline gelmiş ve uygulanıyor. Önce basında bir takım itirazlar ve eleştiriler olur  kısa bir süre sonra sesler kesilir, ama zamlar arada bir duruma göre ilavelerle devam eder.Her ayda enflasyon hesapları yapılır ve zam şampiyonları ilan edilir. İnşaatta kullanılan çivi de şu kadar! Pazarda taze sivri biberde bu kadar, falan-filan derken, memur maaşlarına şu kadarı yansımıştır deyip, bir miktar teselli ekleri verilir ve durum böylece idare edilir. Neyse, geçen hafta Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu Söke’ye gelmiş. Yapacak olduğu yatırımların yerini görmek için. Evet, Sayın Çerçioğlu usta politikacı, vatandaşın nabzına nasıl şerbet vereceğini bilir. Güler yüz tatlı dil, hoş sohbet havalarla ortamı idare eder. Nitekim o minval üzere gerekeni de yapmış ve gitmiştir. Gariptir: Sayın Çerçioğlu’nun Söke Belediyesine gitmediği ve Söke Belediye Başkanı Sayın Süleyman Toyran’ın da, Sayın Çerçioğlu’nun yanında görülmediği zikrediliyor. Bu, baştan sona böyle mi bilmiyorum. Eğer böyle ise, hiç hoş değil. Özellikle ikisinin de ayni partiden olması ve Sökenin bir takım menfaatleri de söz konusu olması dolayısıyla,ilçemiz adına bu bir kayıptır. Çünkü, Sayın Toyran’ın Söke adına bastırıp dağıttığı “Basın Bültenini” okudum. Orada Söke’nin nüfus oranına ve diğer potansiyellerine cevap verir ve ciddi manada göz doldurur bir hizmet göremedim. Ama, reklamın kötüsü olmaz derseniz, o başka ona diyeceğimiz bir şey yok. Bu hafta da bu kadar, Esen kalınız.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.