BÖLGEDEKİ TEHLİKE

kemal arı pngBölge kaynıyor… Akdeniz, savaş gemileriyle doldu. Boğazdan geçen ve uzun süre boğaz açıklarında demirleyen Rus savaş gemileri bir düşünen beyinlere bir şeyler söylüyor sanıyorum. Bir kere şunu bilmeliyiz: Bu görüntü bir Rus uçağının Türk uçakları tarafından düşürülmesinin sonucu olamaz. Hele İşid Sorunu ya da Suriye İç Savaşı kesinlikle değil. Oyun çok daha büyük… Sahneye küçük oyunlar konulmuş ki büyük oyun sezilmesin, daha güçlü aktörlerle son perdede kendini gösteriversin… Karaman’ın koyunu ya da sağ gösterip sol vurmak gibi bir şey… Eğer tek neden uçak düşürülmesi olsaydı; bu kadar büyük gerilimlere gerek yoktu. Bağırılır, çağırılır, sonra da diplomasi devreye girer ve sorunu çözerdi.

Görüyoruz; ateşe benzinle gidiliyor. İnadına kimi şeyler geriliyor ve geri adım atılmıyor. Ve gelinen noktada, ortaya çıkan görüntüye bakarak, bir gelecek öngörüsü yapmak kaçınılmaz görünüyor. Nedir buradan gidilecek sonuç? Değişik seçenekler üzerinde durulabilir:

Ancak en belirgin görüleni, küçük bir kıvılcımla bölgede çok daha güçlü, büyük bir savaşın çıkması…

Sanılmasın ki böyle büyük bir savaş çıktığında, ABD ve Batı koşup yanımızda duracak ve bizimle savaşa girecekler… Hiç bir akıllı güç, Rusya ile bölgede kapışmak istemez. Zaten temel sorun, işi lastik gibi uzatıp uzatıp, İşid üzerinden Rusya’nın devreye girmesini sağlayacak koşulların oluşturulmasından kaynaklanıyordu.  Rusya Suriye’ye müdahale ettiğinde eğer bu müdahale, başka bir yöne çekilmezse, kesin olarak Suriye’de Rusya’nın üstünlüğünün kabul edilmesi ve Akdeniz’e daha güçlü bir şekilde ulaşması anlamına geliyordu. Batı bunu istemez elbette. Ancak bunda başka bir oyun var: Bölge ülkelerini işin içine çekmek; iti ite kırdırmak, sonra da bölgede yeni küçük devletler oluşturmak… Rusya bunu görmüyor mu? Bence görüyor. Ancak O, Çin’i arkasına alarak, Suriye ve İran’la da işbirliğine girerek, bölgede daha güçlü biçimde kalıcı olmaya çalışıyor. Bir anlamda koşullar Rusya’yı böyle bir politika izlemeye zorluyor. Bu noktadan sonra ne olur demiştik: Müttefikler bir iki göstermelik hareketten sonra, bu Nato’nun değil, Türkiye’nin sorunudur diyecekler ve bir kenara çekiliverecekler. Bunu dediler zaten, görünen köy kılavuz istemiyor. Bu ne anlama gelir? Türkiye’nin Rusya, İran, kısmen Irak ve Suriye ile karşı karşıya kalmasıyla… Bu nedenle, Türkiye’nin Irak’ta, Musul yakınlarına asker, Akdeniz’de 40’a yakın savaş gemisi göndermesini ve doğuya askeri yığınak yapılmasını hep geniş çerçeveden bakarak değerlendirmek gerekiyor. Aynı hazırlığın Rusya ve İran tarafından yapıldığını da biliyoruz. Lazkiye Akdeniz’de zaten Rusya’nın üssü… Savaş gemileri çoktan orada köşe başlarını tuttu bile. Bu sıcak bir çatışmaya dönüşürse, Türkiye çok şey kaybeder. Korkulur ki bir de bakmışsınız, ABD’nin BOP planı ile yapmaya çalıştığı, Türk-Rus savaşının sonunda gerçekleşivermiş… Rusya bundan kaybeder mi? Bana göre hayır… Bunun karşılığında, Lazkiye gibi başka üstler de edinirse, niçin Rusya bundan zararlı çıksın? Diğer seçenek ise; bölgenin büyük bir gerilimden sonra rahatlaması ve yavaş yavaş savaş gemilerinin çekilmesidir. Bu gittikçe zayıflayan bir olasılık olarak görülüyor. O zaman ne olur? Yine Türkiye kaybeder. Bu zamana değin, diplomasi ile elde edilen Türkiye-Rusya işbirliği, yeniden nasıl kurulabilir? Onca iş ilişkisi, ticaret; turizm ve başka ikili ilişkiler yeniden nasıl canlandırılabilir? Bu kolay bir iş değil.

O halde sonuç? Türkiye ne yazık ki milli bir politika izlemiyor. Diplomasi, belirgin bir hedef doğrultusunda harekete geçemiyor. Gündelik olayların akışı içinde, ani çıkışlar sonucu hep durumu düzeltmeye çalışmalar ya da gereksiz diklenmelerle zaman geçiyor. Yazık… Bu ülke bunu hak etmiyor.

Saygılarımla

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.