HEM KAN BAĞIŞI HEM DE KÖK HÜCRE BAĞIŞI ÇALIŞMALARI AYNI ANDA YÜRÜTÜLÜYOR

Sağlık Bakanlığı ve Kızılay’ın birlikte çalışması sonucunda Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan TÜRKÖK kök hücre verici sayısını artırmak için çalışma başlattılar. Bu kapsamda çalışmalar Söke’de de başladı. Haftanın 3 günü Söke Belediye Meydanında kan bağışı kampanyasını yürüten Kızılay bağışçılardan kök hücre bağışı için bir tüp daha fazla kan alıyor. Vatandaşlar kök hücre bağışı konusunda bilgilendiriliyor.

Kan bağışında bulunmak için gelen 18-50 yaş arası kronik hastalığı olmayan sağlıklı her vatandaşın gönüllü kök hücre bağışçısı olabileceği belirtildi. Kızılay Derneği Söke Şube Başkanı Oğuz Eryıldız, hedeflerinin Söke’de kan bağışı kampanyasını haftanın 5 gününe yükseltmek olduğunu belirterek “Bunun için belli bir bağış sayısına ulaşmamız gerekiyor. Günlerde havaların soğuk gitmesiyle kan bağışında bulunanların sayısında bir düşüş var. Ancak duyarlı vatandaşlarımız kan bağışında bulunmaya devam ediyor. Bilinmesinde yarar var kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Bir kişi vereceği 1 ünite kan ile 3 kişiye can olabilir. Bunun yanında bir ünite kan veren adına bir fidan dikiliyor. Kan bağışında bulunan dikili ağacım yok demesin. Çünkü Kızılay onların yerine ağaç dikiyor. Vatandaşlarımızdan bu soğuk günlerde de kan bağışında bulunmaya davet ediyoruz.”dedi.

Özellikle kanser hastaları için kök hücre tedavisinin önemli olduğunu söyleyen Oğuz Eryıldız “Sağlık Bakanlığı Türkök Doku Tiplendirme laboratuarı kurdu. HLA (Doku Grubu) insandan insana kan hücreleri, doku ve organ nakillerinde mutlak başarı için gerekli olan özellikler grubudur. Bu özellik transplant söz konusu olduğunda kan grubundan daha fazla önem taşır. Kemik iliği nakli tedavisinin en başarılı sonucu verebilmesi için HLA uyumu gösteren kardeşlere gereksinim vardır. Hastalar her zaman bu kadar şanslı olmayabilir. HLA uyumu gösteren akrabaların bulunmaması durumunda çok zor olmakla birlikte akraba olmayan bireyler arasından HLA uyan kişiler araştırılabilir. HLA özeklikleri, 100 binleri aşan farklılıklardan oluştuğu için, her verici taraması en az yüzbinler hatta milyonlar arasından yapılabilir. HLA tiplemesinin zor ve pahalı olması ve özel alınmış kan ve doku örneklerinde yapılması gerektiğinden dünya üzerinde bu konuda çalışan merkezler, işbirliği içinde ellerindeki verileri birbirleri ile paylaşmaktadırlar. T.C   Sağlık Bakanlığı bünyesindeki TÜRKÖK merkezi Leiden de bulunan “Dünya Kemik iliği Gönüllü Verici kayıt merkezinin (BMDW)”bir üyesidir. Bu merkeze bugüne kadar 15 milyon gönüllü verici kaydolmuş ancak Türkiye’den kaydolan verici sayısı 40 bindir. Bu sayı yetersizdir. Vericisi bulunmayan hastaya yardımcı olmak amacıyla çok sayıda HLA’sı bilinen ve kemik iliği/periferik kök hücre vericisi olmayı kabul eden vericiye ihtiyaç vardır. Kan bağışı sırasında gönüllülerden alınacak bir tüp kan ile T.C. Sağlık Bakanlığı TÜRKÖK kemik iliği Bankasına eklenecektir. Bağışcılardan kan bağışında bulunurken birde kök hücre bağışı için kan vermelerini istiyoruz. 18-50 yaş arasındaki kronik hastalığı olmayan herkes kök hücre bağışında bulunabilir.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.