PAMUK YETİŞTİRİCİLİĞİ KONUSUNDA ÜRETİCİLER BİLGİLENDİRİLDİ

Pamuk ekim sezonu öncesi üreticiler pamuk yetiştiriciliği sonunda bilgilendirildi. Söke Ziraat Odası Toplantı Salonunda dün saat 14.00’te yapılan toplantıya konuşmacı olarak Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü müdür vekili Mehmet Çoban katıldı. Mehmet Çoban pamuk yetiştiriciliği konusunda bilgiler verirken, Enstitü tarafından yeni çıkarılan tohum çeşitleri konusunda da açıklamalarda bulundu.

Toplantıya Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elamanları, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü elamanları ve üreticiler katıldılar. Söke Ziraat Odası yönetim kurulu başkanı toplantı öncesi yaptığı açıklamada, Söke Ovasında her yıl ortalama 330 bin dekar pamuk üretimi yapıldığını belirterek, pamuk denince akla Ege Bölgesi’nde Söke Ovasının geldiğini söyledi. Pamuğun ilçe ekonomisinde önemli yer tuttuğunu söyleyen Kocabaş, pamuk üretiminde sorunsuz bir yıl geçirildiğinde ve iyi fiyat yaptığı yıllarda Söke’de ticaretin hareketli bir yıl geçirdiğini söyledi. M. Kemal Kocabaş, Söke’de üreticinin pamuk yetiştiriciliğini öğrendiğini belirterek “Yeni gelişmeleri takip etmekte fayda var. Geçen yıllarda tohum kaynaklı bazı sorunlarda yaşandı. Çimlenme sıkıntıları yaşandı. Bu gün burada Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından yeni üretilen pamuk çeşitleri de önemli. Bu yeni çeşitlere üretici olarak merakla bekliyoruz.”dedi.

Daha sonra Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından yeni üretilen pamuk çeşitleri hakkında üreticilere bilgiler verildi. Nazili Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Mehmet Çoban, Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü olarak 2015 yılında tescil ettirdikleri yeni pamuk çesidi NAZ 07 ile ülke üreticisine hizmet etmeye çalıştıklarını belirterek. NAZ 07 makineli hasada uygun olduğunu, çırcır randımanının 45 ile 47 arasında değiştiğini, verim potansiyelinin çok yüksek olduğunu söyledi. Toplantıda NAZ 07’nin orta erkenci olduğu, koza bağlama gövdeye yakın olduğu için sık ekim ve makineli hasada uygun olduğu bilgisi verildi. Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından 2015 yılında tescil ettirilen ikinci tohum çeşidinin SEZENER 76 olduğu bilgisi verilerek, bu çeşidin yüksek verim potansiyeli, yüksek çırcır randımanı ve lif kalitesi ile ön plana çıktığı bilgisi verildi. Bu çeşidin de makineli hasada uygun olduğu ve dökme yapmadığı belirtildi. Sökeli üreticilere yabancı menşeli tohum kullanma yerine yerli tohum kullanmaları tavsiye edildi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.